18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

co za bałagan!

Fałszywe wyniki testów na koronawirusa! Sanepid zmienia statystyki

Emilia Waszczuk
30.04.2020  13:05
Fałszywe wyniki testów na koronawirusa! Sanepid zmienia statystyki
Fałszywe wyniki testów na koronawirusa! Sanepid zmienia statystyki Fot: Shutterstock

Totalny bałagan na Śląsku. W czwartek 30 kwietnia ubyło tam 63 pacjentów zakażonych koronawirusem! Sanepid twierdzi, że wyniki ich testów były fałszywe.

Co się dzieje na Śląsku? W czwartek około południa rzeczniczka wojewody śląskiego poinformowała o poważnych błędach w diagnozowaniu osób poddanych testom na koronawirusa. Ze statystyk zniknęły aż 63 nazwiska!

Błędy w testach

Jak się okazało, jedno z laboratoriów 18 kwietnia najpewniej zanieczyściło część badanych próbek, przez co kilkadziesiąt osób zostało błędnie uznanych za zakażone. Po wewnętrznej kontroli stwierdzono możliwość przeniesienia zakażonego materiału biologicznego z rozszczelnionego pojemnika – wymazówki. Jak jednak podaje sanepid, błędne wyniki stanowią niewielki procent wszystkich badań

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach dokonano badań prób od osób wykazanych jako dodatnie przez Kardio-Med Silesia Śląski Park Technologii Medycznych w Zabrzu. Wyniki nie potwierdziły się w 63 przypadkach, które zostały usunięte ze statystyk

- poinformowała Alina Kucharzewska.

Złą diagnozę otrzymało 40 osób z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, 14 osób z Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, 5 osób z leczonych w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca, 2 osoby ze szpitala w Bytomiu i po jednej z Zawiercia, i Katowic.

Za mało badań?

W poniedziałek 27 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zmianie sposobu raportowania o testach w kierunku koronawirusa. Od tego dnia informują nie tylko o przetestowanych próbkach, ale też o liczbie przebadanych osób. Jak się okazało, większość osób poddanych badaniom, była testowana tylko raz, mimo że często do potwierdzenia zakażenia potrzeba przeprowadzenia aż trzech prób! 

Przeczytaj więcej
Komentarze