18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

w końcu?

Rząd zapowiada ZNOSZENIE OBOSTRZEŃ. Gowin podał datę

Emilia Waszczuk
14.12.2020  10:07
rząd zapowiada znoszenie obostrzeń pandemicznych
rząd zapowiada znoszenie obostrzeń pandemicznych Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada wygraną z pandemią koronawirusa i znoszenie obostrzeń. Podał termin i warunki zmiany przepisów.

Polska wygrywa z pandemią - twierdzą nasi rządzący i już zapowiadają rychłe znoszenie obostrzeń. Koronawirus ciągle panoszy się w kraju, testów robi się jak na lekarstwo, a szczepionki dotrą do naszego kraju dopiero na przełomie stycznia i lutego. Mimo to jeden z wicepremierów już zapowiada pewne rozluźnienie.

Jarosław Gowin dopiero co straszył, że zaraz po świętach Bożego Narodzenia wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się, a już zapowiada znoszenie części obostrzeń. Szef Porozumienia (i jeden z koalicjantów PiS) jest pewien - gdy tylko skończą się ferie, zaczniemy powolutku odmrażać Polskę.

Znoszenie obostrzeń w styczniu. Jarosław Gowin zdradza plan

Co miałoby się zmienić? Jarosław Gowin tym razem zdradził niewiele. Twierdzi, że zaraz po feriach, czyli w drugiej połowie stycznia, do szkół będą mogły wrócić dzieci z klas 1-3. Jest jedno ale - poziom zachorowań musi utrzymać się lub obniżyć.

Co z otwarciem turystyki, gastronomii, kultury czy branży fitness? Ciągle nie wiadomo. Gowin nie widzi podstaw, by znosić tam jakiekolwiek ograniczenia - dzisiaj jeszcze za wcześnie przesądzać - stwierdził.

Znoszenie restrykcji zależne od śmiertelności

Co ważne, to, czy jakiekolwiek ograniczenia będą znoszone lub luzowane, zależeć ma nie tylko od dziennej liczby wykrywanych przypadków. Jest jeszcze jedna liczba, którą należy wziąć pod uwagę.

Mam na myśli nie tylko statystyki zachorowań, ale te dużo bardziej wymierne statystyki śmierci - powiedział Jarosław Gowin w TOK FM.

Tymczasem - choć dzienne liczby wykrywanych zakażeń mocno spadły, nie spada odsetek śmiertelności. Z powodu COVID-19 każdego tygodnia umiera w Polsce nawet kilka tysięcy osób! Tylko od poniedziałku 7 grudnia, do niedzieli 13 grudnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aż 2 775 zgonach pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-COV-2.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze