18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus

NOWE CZERWONE I ŻÓŁTE STREFY W POLSCE!

04.09.2020  09:46
Nowa lista stref czerwonych i żółtych. Duża zmiana
Nowa lista stref czerwonych i żółtych. Duża zmiana Fot: Planeta.pl

Nowe strefy czerwone i żółte. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów z zaostrzonymi restrykcjami w związku z epidemią koronawirusa. Wielu ludzi odetchnie.

Tradycyjnie już w piątek Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W tym tygodniu zmienia się bardzo dużo - przybywa miejsc, w których koronawirus bierze górę, ale jeszcze nie rozszalał się na tyle, by paraliżować życie mieszkańców. Ubywa za to powiatów z najcięższymi restrykcjami.

Nowa lista czerwonych i żółtych stref

Resort Zdrowia opublikował już najnowszy wykaz, który czerwoną strefą obejmie zaledwie trzy powiaty: limanowski i pajęczański, oraz miasto Nowy Sącz.

Dużo dłuższa jest lista powiatów żółtych, czyli tych z restrykcjami zaostrzonymi, ale pozwalającymi jeszcze na dość swobodne życie i rozrywki. Strefa żółta to powiaty: nowosądecki łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski, kłobucki.

Jest też trzecia grupa - to powiaty, w których już za tydzień może zostać wprowadzona strefa żółta i czerwona. W miejscach tych koronawirus zaczyna się panoszyć, więc Ministerstwo Zdrowia ostrzega mieszkańców - jeśli nie zaczniecie uważać, czekają was zaostrzone restrykcje. Strefa ostrzeżeń to powiaty: łańcucki, kościerski, otwocki, Skierniewice, ostrowski, stargardzki, tatrzański, nowotarski, żuromiński i wieluński.

Strefy żółte i czerwone - ograniczenia

W całej Polsce niezmiennie obowiązuje zasada zachowania dystansu społecznego i zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych, zamkniętych (sklepy, kina, komunikacja publiczna etc.). Dodatkowo wydzielone zostały strefy żółte, w których obowiązują dodatkowe ograniczenia liczbowe (np. na weselach czy w miejscach publicznych), oraz strefy czerwone. W tych ostatnich mieszkańcy muszą liczyć się z największymi utrudnieniami.

W powiatach czerwonych nałożony został obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic. Zasłaniać nos i usta musimy nie tylko w sklepach czy środkach transportu publicznego, ale też w przestrzeniach otwartych. Jeśli planowaliśmy wesele lub inną uroczystość rodzinną, tu może spotkać nas wielkie rozczarowanie - w imprezie wziąć może udział maksymalnie 50 osób. Ponadto obowiązuje całkowity zakaz organizowania targów i konferencji, a w wydarzeniach sportowych nie może uczestniczyć publiczność.  

W lokalach gastronomicznych bezwzględnie należy zasłaniać nos i usta, maseczkę można zdjąć dopiero siadając przy stoliku. W miejscach takich może przebywać jedna osoba na 4 mkw. Ograniczenia obowiązują też w siłowniach i klubach fitness - 1 osoba na 10 mkw. Kolejne miejsce objęte restrykcjami to kościół i wszelkie przybytki kultu religijnego - tu przebywać może jedna osoba na 4 mkw, lub do 150 na zewnątrz. W teatrach czy kinach zajętych może być jedynie 25 procent widowni, a wszelkie wesołe miasteczka i parki rozrywki pozostają zamknięte.

W strefach żółtych mieszkańcy i turyści muszą pamiętać o zachowaniu dystansu 1,5 metra i noszeniu maseczek w przestrzeniach publicznych - zamkniętych. W weselach i imprezach rodzinnych w powiatach żółtych uczestniczyć może maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych widownia może być zajęta w 25 proc., a wszyscy zgromadzeni muszą zasłaniać nos i usta. Również w kinach i teatrach można zająć maksymalnie 25 procent widowni.
Maseczki lub przyłbice obowiązują także w miejscach kultu religijnego. W lokalach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 mkw, tak samo na kongresach, targach czy wystawach. W parkach rozrywki obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 5 mkw, a w siłowniach i klubach fitness 1 osoba na 7 mkw.

Przeczytaj więcej
Komentarze