18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ups

KORONAWIRUS ROZLAZŁ SIĘ PO POLSCE. MZ przyznaje: jest nieopanowany

20.08.2020  15:43
Koronawirus rozpełzł się po Polsce
Koronawirus rozpełzł się po Polsce Fot: Michal Dubiel/REPORTER

Koronawirus jest wszędzie? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że mamy bardzo dużo ognisk zakażeń w Polsce. Czy to oznacza groźną, nieopanowaną transmisję poziomą?

W czwartek Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę stref żółtych i czerwonych, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia epidemiologiczne. Dodatkowo wyodrębniona została kolejna kategoria - to strefy różowe, czyli zagrożone. Jeśli nadal będzie przybywać w nich zakażeń, zostaną wprowadzone w nich dodatkowe rygory.

Przy okazji ogłaszania nowej listy stref z obostrzeniami, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił stan epidemii w Polsce. Już rano dostaliśmy informację o prawie ośmiuset nowych zakażeniach. Teraz doszły nowe, nieciekawe fakty.

Koronawirus jest wszędzie? Dużo ognisk

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził, że mamy w Polsce do czynienia z trudną sytuacją. A jednak - nie powiedział wprost, że jest źle. Wystarczy jednak sięgnąć pamięcią do wcześniejszych wypowiedzi Łukasza Szumowskiego.

Były minister zdrowia wielokrotnie powtarzał, że epidemia w Polsce jest pod kontrolą, bo nie mamy dużej transmisji poziomej (czyli koronawirus nie krąży wśród ludzi, zakażając bez wiedzy, skąd się wziął u danego pacjenta). Łukasz Szumowski uspokajał, że większość przypadków zakażeń to głównie duże ogniska z zakładów pracy, a w takiej sytuacji łatwo SARS-COV-2 zdusić, izolując ludzi i robiąc badania wśród pracowników i ich bliskich. Teraz jest zupełnie inaczej. Dużych ognisk brak - jest za to cała masa malutkich.

W tej chwili w Polsce właściwe nie mamy aż takich dużych ognisk, które były kiedyś. Nie mamy dużych ognisk ani z zakładów produkcyjnych, ani z kopalń. Są to liczne, ale rozproszone ogniska, które najczęściej pochodzą z imprez rodzinnych lub wesel

- powiedział w przypływie szczerości wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał także, że jest bardzo dużo malutkich, rodzinnych ognisk powakacyjnych. Polacy wyjeżdżają, tłoczą się w tłumach i nie mają pojęcia, kto ich zakaził.

Przeczytaj więcej
Komentarze