18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

brawo my

Sanepid wyjawia prawdę: testy na koronawirusa się skończyły!

Emilia Waszczuk
29.04.2020  12:29
Sanepid wyjawia prawdę: testy na koronawirusa się skończyły!
Sanepid wyjawia prawdę: testy na koronawirusa się skończyły! Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Czemu Polska robi mało badań na koronawirusa? Zdaje się, że wbrew zapewnieniom Ministerstwa Zdrowia, sanepidy i szpitale wcale nie mają dostępu do wystarczającej liczby testów.

Podobno codziennie jesteśmy w stanie wykonać w Polsce ponad 20 tysięcy testów na koronawirusa. Tymczasem dotychczasowy rekord to zaledwie 14 tysięcy próbek przebadanych w ciągu doby. Dlaczego tak mało?

Od początku epidemii w Polsce zbadanych zostało niespełna 300 tysięcy osób na 38 milionów mieszkańców. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski dziwi się, że robimy mało badań, nie potrafi jednak powiedzieć dlaczego. Przy okazji przekonuje, że testów wystarczy, bo mamy ich ogromne ilości. A tymczasem...

Sanepid nie może testować

Tymczasem w województwie lubuskim właśnie ich zabrakło. O problemach 24 kwietnia poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wielkopolskim. Teraz ich pismo wyciekło do sieci.

Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że z dniem 21 kwietnia br. przepustowość laboratorium tutejszej Stacji w kierunku diagnostyki wirusa SARS-COV-2 zmniejszyła się do 80 próbek w ciągu doby. Zmniejszenie przepustowości związane jest z brakiem dostępności na rynku niezbędnych do badań zestawów do izolacji automatycznej wirusa

- poinformowała Dorota Konaszczuk.

Sanepid w Gorzowie poinformował, że bada jedynie przypadki nagłe, reszta spływających do nich próbek niestety nie ma szans na przetestowanie. Co na to Ministerstwo Zdrowia? Oficjalne pismo zostało wysłane do wojewody lubuskiego 24 kwietnia. 28 kwietnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekonywał w czasie briefingu prasowego:

Robimy, co możemy, by pomóc laboratoriom. Nie znamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie wykorzystujemy pełnego potencjału diagnostycznego.

Przeczytaj więcej
Komentarze