18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wirus wpędza kraj do grobu

Cmentarze 1 listopada będą zamknięte? Jest ostro!

Wojciech Kozicki
09.10.2020  14:59
Czy Jarosław Kaczyński pojawi się na cmentarzu 1 listopada mimo zakazów?
Czy Jarosław Kaczyński pojawi się na cmentarzu 1 listopada mimo zakazów? Fot: Mateusz Jagielski/East News

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza, padają kolejne dobowe rekordy zachorowań, rząd wprowadza nowe obostrzenia oraz żółte i czerwone strefy. Czy na Wszystkich Świętych 1 listopada cmentarze będą zamknięte? Jarosław Gowin już wie, ale...

Zbliża się Wszystkich Świętych, ale czy 1 listopada cmentarze będą zamknięte? Jak na razie obecne obostrzenia i zakazy tego nie zwiastują, a premier Mateusz Morawiecki nie sądzi, by koronawirus uniemożliwił zapalenia znicza na grobie bliskich. Lekarz i były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz ma na ten temat inne zdanie.

Koronawirus i przepisy na cmentarzach

Posobkiewicz w Porannej rozmowie w RMF FM, ocenia, że wszystko zależy od tego, jaka sytuacja pandemiczna w Polsce związana z SARS-CoV-2 będzie pod koniec października. Przyznaje jednak, że jeśli będzie brakowało miejsc w szpitalach i liczba osób wymagających intensywnej terapii wzrośnie, wówczas sugerowałby odwołać odwiedzanie cmentarzy na 1 listopada.

Tymczasem wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapewnia, że COVID-19 nie spowoduje zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Podkreśla jednak, że obostrzenia i restrykcje w Polsce będą obowiązywały i należy zachować ostrożność.

Nie, to nie wchodzi w grę. To wielka polska tradycja – mówi Jarosław Gowin o zamykaniu cmentarzy. (Antyradio)

Noszenie maseczek obowiązkowe i wpływ na zdrowie

Czy obowiązkowe noszenie maseczek od soboty to dobry pomysł? Posobkiewicz porównał maseczki do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Przy okazji ujawnił, że po kontakcie z koronawirusem może być w Polsce już 2-3 miliony osób.

Wydaje się, że nie w każdej sytuacji pasy są potrzebne. Moglibyśmy na krótkich odcinkach, tylko po mieście ich używać, ale nigdy nie wiemy, kiedy spotka nas taka sytuacja, kiedy będziemy musieli gwałtowanie zahamować albo będzie kolizja z innym pojazdem. Właśnie wtedy te pasy nas chronią – ocenił Posobkiewicz w RMF FM.

Zagłosuj

Czy nosisz maseczkę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze