18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Żółte i czerwone strefy

Koronawirus wygrywa. Od dzisiaj nowe obostrzenia i zakazy

Wojciech Kozicki
08.08.2020  10:05
Nowe obostrzenia - strefy żółte i czerwone w Polsce
Nowe obostrzenia - strefy żółte i czerwone w Polsce Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce to już najwyraźniej epidemia nie do zatrzymania. Liczba chorych i zmarłych dramatycznie rośnie każdego dnia. Rząd zdecydował, że od soboty 8 sierpnia obowiązują nowe obostrzenia, zakazy i przepisy. Wprowadzona została regionalizacja, obowiązują żółte i czerwone strefy.

Epidemia koronawirusa w Polsce dopiero się rozkręca, a dane i statystyki to raczej przerażające prognozy. Rząd zapewnia, że ponowny lockdown nie wchodzi w grę, ale od soboty zostały wprowadzone nowe obostrzenia, które obowiązują w powiatach z największym wzrostem zakażeń. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Nowe obostrzenia strefy czerwone i żółte

Nowe obostrzenia to m.in. wyodrębnione strefy żółte i czerwone. W nich obowiązują dodatkowe zakazy i ograniczenia.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński – przypomina Radio ZET.

W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach obowiązuje limit osób: jedna osoba na 10 mkw. W kinach dozwolone jest przebywanie jest tylko 25% osób, a w kościołach i obiektach kultu dozwolone jest maksymalne 50% obłożenia budynku. Limit osób przebywających na zewnątrz wynosi 150 osób. W weselach i uroczystościach może brać udział maksymalnie 50 osób (z wyłączeniem obsługi). W przestrzeni publicznej obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust.

Koronawirus i strefa żółta

Strefa żółta została wprowadzona w powiecie wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu. Obowiązują w nich łagodniejsze obostrzenia.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi – podaje radiozet.pl

W całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, np. przy pomocy maseczki, przyłbicy lub odzieży, m.in. w transporcie zbiorowym i obiektach handlowych.

Zagłosuj

Czy Szumowski powinien podać się do dymisji?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze