18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus paraliżuje

Stan zagrożenia! NADZWYCZAJNE ograniczenia w Polsce

Emilia Waszczuk
10.10.2020  13:37
Koronawirus w Polsce. Nadzwyczajne restrykcje w kraju
Koronawirus w Polsce. Nadzwyczajne restrykcje w kraju Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie w Polsce NADZWYCZAJNYCH OGRANICZEŃ. Koronawirus paraliżuje kraj.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o gargantuicznej liczbie nowych zakażeń - pobliśmy kolejny dobowy rekord nowych przypadków - ponad 5 tysięcy! Również od 10 października cała Polska jest strefą żółtą, wrócił też obowiązek noszenia maseczek ("TU" wyjaśniamy, gdzie i kiedy trzeba je nosić).

Rozszerzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na całą Polskę to nie wszystko. W sobotę ogłoszono posiedzenie sztabu kryzysowego. Tuż po nim zapowiedziano konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jakie dodatkowe restrykcje będą w Polsce obowiązywać? Przewidywano zamknięcie części szkół w kraju i powrót nauki zdalnej, a nawet stan nadzwyczajny. Już wszystko jasne.

Mateusz Morawiecki ogłasza nowe ograniczenia w Polsce. Konferencja prasowa

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowe decyzje. Walka z epidemią koronawirusa SARS-COV-2 nabiera tempa. I robi się coraz bardziej rygorystyczna, a co za tym idzie - uciążliwa dla obywateli.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, Polska dąży do ustabilizowania sytuacji epidemiologicznej. Najważniejszym celem jest zahamowanie wzrostu zakażeń i ograniczenie liczby zgonów z powodu COVID-19. Ponadto rządowi zależy na szczególnej ochronie seniorów, którzy są najbardziej narażeni na ciężką chorobę i śmierć. Kolejny cel to usprawnienie pracy służby zdrowia. Ostatni - zachowanie prawidłowego funkcjonowania gospodarki, przy jednoczesnym wprowadzeniu drastycznych ograniczeń.

Nowe restrykcje. Szczególna ochrona seniorów

Jakie restrykcje premier miał na myśli? Premier apeluje o pomoc seniorom i wprowadza nowe zasady dla osób starszych. Wedle nowych planów rządu, musimy przygotować się na nowe zasady i ograniczenia w robieniu zakupów. Powracają GODZINY DLA SENIORÓW. W godzinach 10-12 rano w sklepach przebywać będą mogły jedynie osoby powyżej 60 roku życia. Zmiany mają wejść w życie w czwartek 15 października.

Premier poinformował także o dodatkowym dofinansowaniu DPS - z rezerw budżetowych do Domów Pomocy Społecznej popłynie 38 milionów złotych. Szef rządu zaleca także izolację osób starszych.

Kolejne ograniczenia. Rząd zapowiada zmiany

To nie koniec zmian, jakie rząd szykuje dla Polski. Jak na razie nie wiadomo, czy szkoły zostaną zamknięte, ani czy Ministerstwo Zdrowia zarządzi dodatkowe restrykcje, a być może lokalne mrożenie gospodarki. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, kolejne ograniczenia i decyzje rządu będą ogłaszane pod koniec następnego tygodnia - w czwartek lub piątek.

Zanim to jednak nastąpi, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zwiększenie łóżek "covidowych" w szpitalach oraz poinformował o przydzieleniu dodatkowych 300 respiratorów do walki z COVID-19. Ogłosił też, że Polskie szpitale otrzymają lek wspomagający leczenie choroby wywołanej koronawirusem - ramdesivir. Medykament płynie już do Polski.

Szef resortu zdrowia poinformował także, że już w najbliższym tygodniu społeczeństwo będzie informowane o kolejnych decyzjach podejmowanych przez rząd w celu ochrony osób starszych.

logo Tu się dzieje