18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

w końcu

Testy na koronawirusa dla każdego? Ważna zmiana w badaniu Polaków

Emilia Waszczuk
04.04.2020  18:02
Testy na koronawirusa dla każdego? Ważna zmiana w badaniu Polaków
Testy na koronawirusa dla każdego? Ważna zmiana w badaniu Polaków Fot: Twitter/KPRM/Adam Guz

Minister Zdrowia, a zaraz po nim NFZ, poinformowali o zwiększeniu dostępności testów diagnozujących COVID-19. Aż szok, że taka decyzja zapadła dopiero teraz!

WHO powtarza kolejny tydzień: testy, testy, testy. Robienie jak największej ilości badań pod kątem obecności koronawirusa SARS-COV-2, jest najważniejsze w walce z pandemią. Bardzo długo jednak prawda ta nie docierała ani do GIS, ani do Ministerstwa Zdrowia.

W Polsce nadal wykonuje się bardzo mało testów - jesteśmy trzecim państwem w Europie o najniższej ilości badań na milion mieszkańców (za nami są tylko Rumunia i Turcja). Teraz minister zdrowia zapowiedział jednak, że sytuacja ta się zmieni...

Testy powszechniej dostepne

Dotąd testy na koronawirusa zlecić mógł tylko sanepid lub lekarz zakaźnik. Bez tego badanie nie miało prawa się odbyć! Co więcej, badania wykonywane były tylko przez placówki zakaźne. Teraz jednak zestawy testowe trafią do wszystkich szpitali w Polsce.

Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować. Dzisiaj wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować. Wszystkie szpitale, nie tylko jednoimienne, będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy

- powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na sobotniej konferencji prasowej.

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia

- czytamy z kolei na stronie NFZ.

Jedynym warunkiem, jaki muszą spełnić szpitale, jest posiadanie własnego laboratorium, a następnie przesłanie próbek do specjalnie wyznaczonych laboratoriów zajmujących się diagnostyką COVID-19.

Przeczytaj więcej
Komentarze