18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Epidemia z Chin nadciąga

500 Polaków może mieć koronawirusa!

Wojciech Kozicki
02.02.2020  10:17
Wirus z Chin w Polsce - czy grozi nam epidemia?
Wirus z Chin w Polsce - czy grozi nam epidemia? Fot: Facebook/Notife

Koronawirus w Polsce? Polski rząd potwierdził, że epidemia z Chin NA PEWNO dotrze do Polski, ale podobno jesteśmy gotowi na walkę z wirusem. Tymczasem coraz więcej osób jest objętych dozorem, ponieważ mogą być nosicielami.

Czy grozi nam epidemia koronawirusa w Polsce? 46-letni pacjent z Olkusza, który ma objawy przypominające tajemnicze zapalenie płuc z Wuhan, trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Nie jest to jeszcze pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, ale zagrożenie rośnie.

Media podają, że pacjent najpierw był badany w szpitalu w Olkuszu, a później przetransportowano go do Krakowa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie poinformował o wynikach jego badań, powołując się na tajemnicę lekarską.

Jak podaje „Gazeta Krakowska”, mężczyzna 31 stycznia wrócił z Chin i tego samego dnia trafił do szpitala z powodu kaszlu i wysokiej gorączki. Nie przebywał jednak w Wuhan, a w oddalonym od niego o ok. 1000 kilometrów Hongkongu.

W olkuskim szpitalu niezwłocznie wdrożono wszystkie procedury, mające na celu odizolowanie chorego od pozostałych pacjentów - donosi gazetakrakowska.pl

Epidemia w Polsce?

Ryzyko epidemii rośnie. Jak podaje „Super Express”, nadzorem sanitarnym objętych jest obecnie 500 osób w Polsce. Są to głównie ludzie, którzy mieli jakiś kontakt z Chinami i należy ich obserwować ze względu na okres inkubacji koronawirusa, który wynosi 14 dni. Media informują, że te osoby nie są w żaden sposób odizolowane, a jedynie mają stały kontakt ze służbami sanitarnymi.

W niedzielę do Polski trafią również Polacy ewakuowani z Chin ze skażonej strefy w Wuhan. Zostaną przewiezieni z Paryża. Minister Szumowski uważa, że nie ma się czym martwić i podkreśla, że wirus i tak trafi w końcu do Polski.

Czytaj także
Przeczytaj więcej