COVID-19

Kościół w Łabuniach ogniskiem SARS-COV-2? 220 osób w kwarantannie!

Emilia Waszczuk
27.03.2020  18:13
Kościół w Łabuniach ogniskiem SARS-COV-2? 220 osób w kwarantannie!

Kolejny polski ksiądz zakażony koronawirusem. Zanim w ciężkim stanie trafił do szpitala, odprawiał msze i spowiadał wiernych.

Kościoły NIE SĄ BEZPIECZNE, można się w nich zakazić koronawirusem, a prawdopodobieństwo tego może być dużo wyższe, niż w innych miejscach. Dlaczego? Bo w przeciwieństwie do innych miejsc publicznych świątynie nie są dezynfekowane, nie zapewniają płynów do dezynfekcji, a część księży nic nie robi sobie z zaleceń i udziela komunii świętej do ust.

O tym, jak niebezpieczny może być kościół w czasie pandemii, przekonali się mieszkańcy miejscowości Łabunie. To tam zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 potwierdzono u 42-letniego księdza.

Szukają kontaktów

To wikariusz tamtejszej parafii, który w ostatnich dniach odprawiał msze święte i spowiadał wiernych. We wtorek trafił do szpitala, przeszedł testy, już wiadomo, że choruje na COVID-19. Jego stan jest poważny.

Odkąd u duchownego stwierdzono zakażenie, kwarantanną objęto już 220 osób, w tym księży i osoby świeckie. A możliwe, że to nie wszystkie osoby, które miały z duchownym kontakt. Sanepid cały czas apeluje o zgłaszanie się potencjalnych zakażonych.

Prezydent Zamościa (11 km. od Łabuń) twierdzi, że to bardzo niebezpieczna sytuacja.

Niestety sytuacja w Łabuniach jest bardzo dynamiczna. Do piątku, do godziny 15 sanepid wydał 220 poleceń kwarantanny i od tych osób zostaną pobrane wymazy do badań. W piątek już 30 osób zostało wstępnie przebadanych i czekamy na wyniki

– powiedział Andrzej Wnuk "Dziennikowi Wschodniemu".

To ognisko jest dla nas niezwykle groźne - dodał.

W tej samej diecezji koronawirusem zaraził się też inny ksiądz - Henryk Borzęcki. Niestety, pacjent zmarł. Podobna sytuacja miała miejsce w parafii Drwinie. Tamtejszy proboszcz przebywał w kwarantannie, był w złym stanie zdrowia. Umarl dzień po pobraniu od niego próbki do badań. Już wiadomo, że miał COVID-19. Mimo to GIS i Ministerstwo Zdrowia nie wliczają go do oficjalnych statystyk.

Przeczytaj więcej
Komentarze