18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Grozi nam epidemia w Polsce!

Przywieźli koronawirusa do Polski? Nowe informacje

Wojciech Kozicki
25.02.2020  07:52
Koronawirus w Polsce? Polskie służby ostrzegają przed epidemią
Koronawirus w Polsce? Polskie służby ostrzegają przed epidemią Fot: Wojtek Laski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Koronawirus w Europie już zabija, ale czy epidemia wybuchnie w Polsce? Jak podają oficjalne dane i raporty służb, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła we Włoszech do 7 osób. Tymczasem RCB rozsyła alerty, a Polacy z Włoch przylatują do Polski. Czy grozi nam zapalenie płuc z Wuhan?

Epidemia koronawirusa w Europie zabija kolejne osoby, we Włoszech epidemia wymyka się spod kontroli. 7 osób zmarło, a w szpitalach jest coraz więcej pacjentów, którzy mają objawy podobne do zakażenia COVID-19. Jak pisze WP.pl, zachorowanie potwierdzono u 230 osób. Epidemia może przenieść się do Polski, a polski rząd potwierdził, że wirus na NA PEWNO pojawi się w naszym kraju.

Jak podają media, z Włoch do Polski wróciły właśnie dziesiątki tysięcy osób, które wyjechały tam na ferie, głównie na narty. RCB wysyła smsem alerty do Polaków przebywających we Włoszech, a na rządowych stronach znalazły się informacje na  o objawach koronawirusa. Czy to wystarczy, by uratować Polskę przez epidemią?

Objawy koronawirusa:

  • kaszel
  • duszności, płytki oddech
  • wysoka gorączka
  • ból mięśni, uczucie rozbicia
  • problemy ze wzrokiem

Ze względu na wykrycie ognisk koronawirusa we Włoszech prosimy wszystkie osoby, które przebywały ostatnio prywatnie lub służbowo w tych regionach, o pozostanie w domach przez najbliższe 14 dni i wykonywanie pracy zdalnie -  brzmi treść wiadomości, które dostali pracownicy kilku dużych firm. („Dziennik Gazeta Prawna”)

Koronawirus w Polsce?

Polskie szpitale (m.in. w Warszawie) już przyjęły kilka osób z podejrzeniem koronawirusa przywiezionego z Włoch. DGP podaje, że na warszawskim Żoliborzu uczniowie, którzy byli we Włoszech, mają zakaz przychodzenia do szkoły.

Kancelaria premiera wymienia na Twitterze środki ochronne przeciw koronawirusowi:

  • częste mycie rąk
  • zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
  • zachowanie bezpiecznej odległości
  • unikanie dotykania nosa, oczu i ust
  • zasięgnięcie pomocy medycznej, gdy wystąpią objawy koronawirusa

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane - można przeczytać na www.gov.pl

Chociaż brakuje informacji na temat rodzaju uszkodzeń, które występują w płucach podczas COVID-19, niedawny raport sugeruje, że podobne do szkód spowodowanych przez SARS i MERS. Dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej. Występuje uszkodzenie płuc, co prowadzi do wycieku płynu z małych naczyń krwionośnych w płucach. Płyn gromadzi się w pęcherzykach płucnych. Utrudnia to płucom przenoszenie tlenu z powietrza do krwi. Stan ten dodatkowego tlenu i wentylacji mechanicznej, aby uzyskać więcej tlenu we krwi - informuje zdrowie.wprost.pl

Przeczytaj więcej
Komentarze