18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

mocny głos

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych: 50 tys. Polaków zakażonych

23.04.2020  14:47
Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych: 50 tys. Polaków zakażonych
Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych: 50 tys. Polaków zakażonych Fot: Shutterstock

Profesor Andrzej Horban - krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych twierdzi, że oficjalna liczba osób zakażonych koronawirusem to tylko ułamek całości. Nosicielami jest kilkadziesiąt tysięcy osób.

Nawet 80 procent wszystkich zakażonych koronawirusem SARS-COV-2 nie wykazuje żadnych objawów choroby. Mimo to osoby takie przenoszą patogen na innych - są więc potencjalnie bardzo niebezpieczne dla otoczenia.

W tej chwili w Polsce zdiagnozowano około 10 tysięcy osób, z czego około połowa nie miała żadnych symptomów lub uskarżała się jedynie na nieznaczne dolegliwości! Jednocześnie eksperci wciąż alarmują - testów jest za mało, nie wiemy więc, jaki jest faktyczny odsetek zakażeń.

50 tys. zakażonych

W programie "Wydarzenia i Opinie" Polsat News temat ten podjął krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych. Prof. Andrzej Horban twierdzi, że zakaziło się już kilkadziesiąt tysięcy osób.

Mamy tylko 10 tys. przypadków rozpoznanych. Jeśli porównamy te dane z innymi krajami, to jest to dużo, dużo mniej niż w Niemczech, Francji czy Hiszpanii - powiedział.

Profesor wyliczył przy tym, że faktyczna liczba zakażonych w Polsce to 40-50 tysięcy osób!

Są też dobre wieści. Profesor Horban twierdzi, że wprowadzone ograniczenia - o ile tylko będziemy się do nich stosować - dają nam nadzieję na to, że krzywa zakażeń właśnie się wypłaszcza, a to by znaczyło, że szczyt epidemii mamy już za sobą.

Wydaje się nam, że właśnie jesteśmy w pierwszych dniach fazy zmniejszania się liczby zakażeń - powiedział.

Przeczytaj więcej
Komentarze