18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronamasakra

POLACY BEZ POMOCY!? Kończą się respiratory, szpitale przepełnione

Emilia Waszczuk
07.10.2020  11:50
Koronawirus w Polsce. Dramat w szpitalach - kończą się respiratory i łóżka
Koronawirus w Polsce. Dramat w szpitalach - kończą się respiratory i łóżka Fot: Mateusz Grochocki/East News / KEITH CHAMBERS/Science Photo Library/East News

Już za chwilę Polskę czeka przerażający paraliż? W szpitalach zaczyna brakować miejsc dla osób z COVID-19. Co więcej, respiratory (czyli ostatnia deska ratunku) również są na wykończeniu!

Polskę czeka scenariusz włoski? Wiosną, w czasie pierwszej fali epidemii koronawirusa SARS-COV-2 we Włoszech codziennie odnotowywano tysiące nowych zakażeń i zgonów, w szpitalach nie było miejsc dla pacjentów, lekarze musieli wybierać, kogo leczyć. W Polsce do tej pory nie było aż tak tragicznej sytuacji - to może się jednak zmienić.

Rekordowe liczby nowych przypadków zakażenia SARS-COV-2 we Włoszech ogłaszano przy ogromnej liczbie testów i surowych restrykcjach - w tym zamknięciu ludzi w domach i gospodarczym lockdownie. Tymczasem dziś w Polsce ludzie chodzą jak gdyby nigdy nic po ulicach i tłoczą się bez maseczek i refleksji. To może się skończyć tragicznie.

Koronawirus paraliżuje szpitale. Kończą się respiratory

W poniedziałek 21 września minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał, że epidemia jest pod kontrolą, Ministerstwo Zdrowia wie, jak sobie z nią radzić, a szpitale są świetnie przygotowane na przyjęcie kolejnych pacjentów. Zapewniał też, że Polacy nie muszą się martwić, a ówczesny dobowy rekord zakażeń - 1001 przypadków - miał być zupełnie normalnym zjawiskiem przy powrocie dzieci do szkół.

Minęły dwa tygodnie i mamy 3003 zakażenia jednego dnia i 4000 pacjentów w szpitalach, z czego prawie 300 osób podłączonych jest do respiratora. Liczby te przerażają. Okazuje się bowiem, że za chwilę nie będzie jak leczyć Polaków!

Adam Niedzielski informował we wrześniu, że w całym kraju mamy "aż" 400 respiratorów! Tymczasem w środę 7 października zajęte są aż 283 z nich. Jednocześnie szef resortu zdrowia informował o liczbie niespełna 6,5 tysięcy łóżek "covidowych" w szpitalach w całej Polsce. Zajętych jest już 4000.

Polska przegra z epidemią. Koronawirus przyspiesza

W dwa tygodnie w Polsce rekord wykrytych zakażeń koronawirusem wzrósł aż trzykrotnie - z tysiąca do trzech tysięcy. W tym samym czasie ponad trzykrotnie wzrosła też liczba zajętych respiratorów (21 września było ich 83, a 7 października - 283). Jednocześnie liczba zajętych łóżek w szpitalach wzrosła z 1979 do 4 000, przy czym GIS i MZ zdecydowały w międzyczasie o odsyłaniu większej liczby pacjentów skąpo objawowych do izolacji domowej.

Jeśli epidemia w dalszym ciągu będzie rozwijać się w tak zatrważającym tempie, za kolejne 2 tygodnie nie będzie już miejsca w szpitalach dla nowych pacjentów, a lekarze zmuszeni będą wybierać, komu ratować życie. Co na to Ministerstwo Zdrowia? Resort wprowadza nowe ograniczenia od 10 października, które obejmują głównie ponowny nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych, ale jedynie w wybranych powiatach. W środę rzecznik MZ poinformował też o planach powołania do walki z COVID-19 kolejnych kilkunastu szpitali w Polsce. Czy to pomoże?

Przeczytaj więcej
Komentarze