18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Epidemia w Polsce i religia

Kościół walczy z wirusem. Modlitwa, msze i pielgrzymki!

Wojciech Kozicki
11.03.2020  12:00
Koronawirus w Polsce, zagrożenie epidemiologiczne i dodatkowe msze w kościele?
Koronawirus w Polsce, zagrożenie epidemiologiczne i dodatkowe msze w kościele? Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się, ciągle rejestrowane są nowe przypadki, a prognozy i raporty wróżą mroczną przyszłość. Chociaż wprowadzone są ostre środki bezpieczeństwa, zamykane są szkoły i instytucje, polski Kościół chce najwyraźniej funkcjonować jako źródło COVID-19. Modlitwa do Boga ocali nas przed epidemią?

Koronawirus we Włoszech atakuje, a aktualne dane i bilans ofiar oraz chorych jest przerażający. Odwoływane są msze, nie odbywają się nawet pogrzeby. Tymczasem katolicy w Polsce nie zważają na zagrożenie koronawirusem. Urządzą w kraju epidemiologiczne piekło?

Jak podaje „Dziennik Zachodni”, wszystkie wydarzenia religijne na Jasnej Górze w Częstochowie odbędą się zgodnie z planem. Klasztor jasnogórski będzie jednak walczył z epidemią, ponieważ włącza się w ogólnokościelną modlitwę o ustanie epidemii rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jasna Góra jest otwarta dla pielgrzymów. Modlitwą obejmujemy chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują – podawało poczatkowo Biuro Prasowe Jasnej Góry. („Dziennik zachodni”)

Media poinformowały, że Jasna Góra jednak zmieniła zdanie na temat pielgrzymek.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, biorąc pod uwagę wynik ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego (8.03.2020 r.) oraz wypowiedź Głównego Inspektora Sanitarnego rekomendującego odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych, i komunikat rządu w tej sprawie (10.03.2020 r.) zostaje zmieniona formuła pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej z masowej (w tym samym czasie dla ogółu) na grupową (w dowolnym czasie dla nielicznych grup).Oznacza to, że w najbliższą sobotę nie będzie wspólnej pielgrzymki na Jasną Górę. Katecheci, na życzenie maturzystów, mogą zorganizować tego typu pielgrzymkę w różnych terminach, w grupach szkolnych – ogłosił Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie .

Tymczasem arcybiskup Gądecki ogłosił, że nie ma mowy, by odwoływać msze święte i zaapelował, by mszy było więcej. Seniorzy mogą je śledzić np. w telewizji.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – apeluje abp Gądecki. (TVN24.pl)
Szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha". Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. (TVN24.pl)

logo Tu się dzieje