18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

epidemia w Polsce

Koronawirus szaleje, maseczki powrócą? Ostry komunikat GIS

09.06.2020  19:02
Maseczki wrócą na ulice? GIS wydaje zalecenia
Maseczki wrócą na ulice? GIS wydaje zalecenia Fot: Maria Sbytova/Shuttesrtock

Epidemia nadal nie odpuszcza w Polsce, a Polacy czują się coraz bardziej pewnie. Mamy gigantyczny wzrost zakażeń i nowe ogniska - to oznacza powrót obostrzeń, w tym noszenie maseczek zawsze i wszędzie?

Podobno panujemy nad epidemią, podobno nie ma w Polsce transmisji poziomej, jesteśmy krajem, który radzi sobie najlepiej w Europie, a dzięki ministrowi zdrowia i prezydentowi udało się uchronić obywateli przed koronawirusem. To stanowisko rządu - jak jest naprawdę?

Codziennie nowe ogniska epidemii i coraz większe liczby osób zakażonych, przy ponownym spadku liczby testów. Polacy nie stosują się do zaleceń i coraz rzadziej zachowują dystans społeczny oraz zasady higieny, co łatwo zaobserwować w komunikacji publicznej czy sklepach. Grozi nam wybuch epidemii, powrót obostrzeń i ponowne noszenie maseczek także na wolnym powietrzu?

GIS o maseczkach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał we wtorek, że jego resort rozważa ponowne wprowadzenie części obostrzeń. WHO ostrzega, że jest zdecydowanie za wcześnie na znoszenie restrykcji. GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) wydaje z kolei jasne zalecenia.

W rozmowie z WP.pl Jarosław Pinkas poinformował, w jaki sposób powinniśmy chronić się dziś przed zakażeniem. Stwierdził, że jak na razie nie ma powodu, by ponownie nakazać noszenie osłon nosa i ust w przestrzeni otwartej. W miejscach zamkniętych i tłumach jest to jednak nasz obowiązek!

Maseczki na ulicach nie muszą w tej chwili wracać - powiedział. - Maseczki wszędzie tam, gdzie są zalecane, powinny być stosowane w sposób niezwykle pryncypialny - dodał.

Główny inspektor sanitarny twierdzi też, że społeczeństwo jest odpowiedzialne i nie trzeba pilnować Polaków ani nakładać na nich dodatkowych obostrzeń.

W związku z tym, że nasze społeczeństwo jest odpowiedzialne, to wystarczy zachować dyscyplinę, która jest obecnie: dystans, maseczki w miejscach publicznych, racjonalne zachowanie, częste mycie rąk - wszystko to, co zalecaliśmy do tej pory. Musimy nauczyć się żyć z tym wirusem - mówi Pinkas.

Ten wirus dalej jest, to będzie całkiem długa batalia, a jak długa - w dużej mierze będzie zależało od naszej odpowiedzialności i rozwagi - dodał.

Przeczytaj więcej
Komentarze