Nowe informacje i totalna epidemia

Wie ile osób zachoruje w Polsce na koronawirusa

Wojciech Kozicki
05.03.2020  09:52
Koronawirus w Polsce - ilu będzie zarażonych i jakie są objawy?
Koronawirus w Polsce - ilu będzie zarażonych i jakie są objawy? Fot: Lukasz Solski/East News

Koronawirus w Polsce już jest, tymczasem na świecie rośnie liczba zakażonych i ofiar śmiertelnych, a oficjalne dane i raporty podają, że w Wuhan epidemia się nasila. Jakie są prognozy dla Polski? Czy objawy Covid-19 są nie do rozpoznania?

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w Zielonej Górze. Okazało się, że chory jechał autokarem znanej firmy i ujawniono, w których miastach wysiadali z niego pasażerowie. Czy grozi nam totalna epidemia koronawirusa? Immunolog i ekspert do spraw zakażeń dr Paweł Grzesikowski nie ma dobrych wiadomości.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jaki jest w Polsce plan walki z koronawirusem i ile przeznaczył na nią pieniędzy. To jednak nie wystarczy. Grzesikowski w programie „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 przywołał szokujące statystki i wie jaka może być liczba zakażonych koronawirusem w Polsce.

Wirus z Niemiec, epidemia w Polsce

Zaniem Grzesikowskiego, przypadek z Zielonej Góry nie jest istotny dla Polski, bo jest to „wirus zapożyczony z Niemiec”. Zapowiedział również, że największa liczba zachorowań w małych miejscowościach.

Jeżeli wirus dotrze do tych małych miejscowości, to zachorują tam wszyscy. W dużym mieście, w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku sytuacja może być zupełnie inna. Tam kontakty wielu osób nie są częste. Ile razy spotykamy swojego sąsiada w windzie czy garażu tak, żeby przekazać mu wirusa, czyli przez godzinę siedzieć i rozmawiać? – powiedział Grzesikowski w TVN24.

Jak odróżnić objawy grypy i objawy koronawirusa? Grzesikowski twierdzi, że wiele osób tego nie wie i nieświadomie już przechorowało wirusa z Wuhan. Mają przez kilka dni kaszel, katar i gorączkę, czyli łagodny przebieg choroby, nawet nie zdając sobie sprawy, na co chorowali.

Koronawirus - liczba zachorowań

Immunolog jest zdania, że w Polsce miliony osób zachoruje na koronawirusa. Natomiast przypadków potwierdzonych będzie maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy. Przewiduje, że tak jak w przypadku grypy, ludzie zaczną uodparniać się na koronawirusa. To właśnie one przyczynią się w przyszłości do zatrzymania epidemii.

Jakie są objawy koronawirusa?

  • kaszel
  • wysoka gorączka
  • duszności
  • płytki oddech
  • ból mięśni
  • uczucie rozbicia
  • ból głowy
  • ból gardła
Zobacz także

 

 

Czytaj także