18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus w Polsce - nowe informacje

Wszystkie szkoły zamknięte? Morawiecki podjął decyzję

Wojciech Kozicki
11.03.2020  10:54
Koronawirus w Polsce - działania rządu, konferencja i zamknięte szkoły
Koronawirus w Polsce - działania rządu, konferencja i zamknięte szkoły Fot: RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/East News

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przekazał dramatyczne informacje o koronawirusie i przedstawił prognozy. Epidemia może stać się bardzo groźna i może to być globalna pandemia, a choroba może mutować. Rząd podjął decyzję - szkoły, kina, teatry, przedszkola i żłobki będą zamknięte. 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał nowe i aktualne informacje o koronawirusie w Polsce. Jak na razie bilans przypadków COVID-19 wynosi 25 osób, ale szef rządu nieoficjalnie poinformował, że jest kolejny przypadek zakażenia.

Staramy się wyprzedzać działania, które sa powielone przez innych. Wprowadziliśmy kontrole na granicach, które podchwyciły inne kraje. Burzy nie da się przewidzieć, ale można się przed nią chronić. Reagujemy szybciej niż inny, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Koronawirus - zamknięte wszystki szkoły

Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku 16 marca na 2 tygodnie w całej Polsce będą zamknięte wszystkie szkoły i przedszkola, żłobki oraz kluby dziecięce. Jeszcze w tym tygodniu rodzice mogą wysyłać dzieci do placówek edukacyjnych, gdy mają problemy z opieką, a nauczyciele w klasach się nimi zajmą. Polityk sugeruje jednak, by już od jutra dzieci zostały w domu. Zaapelował przede wszystkim o odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. Decyzja nie wpływa na terminarz roku szkolnego.

Mówił o zakazie dużych skupisk ludzkich i możliwej izolacji. Wie, że ucierpią gospodarka, życie społeczne i kulturalne, ale jest to konieczne, by zatrzymać epidemię.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega, że żadne działania administracyjne nie pomogą, jeśli ludzie nie zachowają zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Apeluje, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie traktować nadchodzącego okresu jako dni wolne i ferie.

Muzea, teatry, kina - będą zamknięte?

0d 12 marca nie będzie też zajęć na uczelniach wyższych, chociaż te placówki edukacyjne nadal będą pełniły swoje funkcje administractyjne. Zawieszone zostanie też działanie muzeów, kin, teatrów i szkół artystycznych. W muzeach może być kontynuowana praca naukowca, bo nie stwarza to zagrożenia.

Najlepszym wyjściem jest pozostanie z domu. Dzieci mogą w sposób nieświadomy zarazić innych – mówił premier Morawiecki.

Czytaj także
Przeczytaj więcej