18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

testy dla nielicznych

Ponad 150 tysięcy Polaków w kwarantannie. Ilu z nich choruje?

Emilia Waszczuk
24.03.2020  11:04
Ponad 150 tysięcy Polaków w kwarantannie. Ilu z nich choruje?
Ponad 150 tysięcy Polaków w kwarantannie. Ilu z nich choruje? Fot: Shutterstock

Z dnia na dzień wzrasta liczba zdiagnozowanych zakażonych koronawirusem i liczba osób objętych kwarantanną. We wtorek zamkniętych w domach jest już 150 tysięcy ludzi!

Polska sparaliżowana przez pandemię, koronawirus SARS-COV-2 dopada kolejne osoby, ludzie zamykają się w domach i zgodnie z zaleceniami, do minimum ograniczają aktywność. Restauracje, sklepy, a nawet szpitale zamykają się dla klientów, a tysiące ludzi traci pracę. Politycy PiS tymczasem uparcie twierdzą, że w Polsce życie płynie normalnie i nie ma podstaw, by przesuwać wybory prezydenckie.

We wtorek przed południem, według danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, na COVID-17 zachorowały już w sumie 774 osoby. Ciągle nie wiadomo jednak, ile osób zostało zbadanych. Resort zdrowia informuje jedynie o liczbie wykonanych testów (20127) - jednego pacjenta sprawdza się nawet 3 razy!

Ilu jest chorych i nosicieli?

W kwarantannie, według statystyk z poniedziałku, przebywa już 55 301 osób. To ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi. Dodatkowo 95 445 osób jest objętych kwarantanną po powrocie do Polski. W sumie zamkniętych w domach jest więc 150 746 osób.

Ilu z nich zakaziło się koronawirusem? Tego nie wiadomo, bo testy wykonywane są jedynie u osób z takimi objawami, jak kaszel, duszności i wysoka gorączka. W ogóle pod uwagę nie bierze się innych, typowych dla COVID-19 objawów, a już w ogóle sanepid nie zwraca uwagi na osoby bezobjawowe. Tymczasem, jak alarmują naukowcy, można w ogóle nie zachorować, a zakażać. Wirus w organizmie utrzymuje się nawet 21 dni... obowiązkowa kwarantanna trwa tylko 14 dni.

Rząd i sanepid nadal ani myślą objąć badaniami osób w kwarantannie. W poniedziałek GIS wydal jedynie oświadczenie, z którego wynika, że teraz testy na koronawirusa obejmą także osoby z niewydolnością oddechową.

Przeczytaj więcej
Komentarze