18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronamsza

Kościół ma pomysł na walkę z epidemią. Odśpiewają specjalne modły

Emilia Waszczuk
11.03.2020  16:25
Kościół ma pomysł na walkę z epidemią. Odśpiewają specjalne modły
Kościół ma pomysł na walkę z epidemią. Odśpiewają specjalne modły Fot: Lidia Muhamadeeva/Shutterstock

Kościół Katolicki w Polsce uparcie trwa przy postanowieniu niezamykania świątyń w obliczu epidemii. By uchronić się przed koronawirusem, odprawią więcej mszy i wypowiedzą specjalne modlitwy.

Koronawirus zaraża na potęgę, świat drży, a WHO zapowiada, że epidemia może zmienić się w pandemię. W kościołach we Włoszech odwołano msze, w Polsce wręcz przeciwnie, będzie ich więcej.

W środę 11 marca przedstawiciele polskiego rządu zdecydowali o zamknięciu miejsc, które skupiają tłumy ludzi. Lekcje w szkołach zostały odwołane, żłobki pozamykane, na pewien czas przestają funkcjonować kina, teatry czy muzea. Co z kościołami, w których jednocześnie gromadzą się nieraz setki osób i to szczególnie narażonych koronawirusem - starszych? Nic. Episkopat Polski dalej nie widzi powodów do zamykania świątyń.

Modły na koronawirusa

W rozmowie z Radiem Plus, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski  ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że Kościół ani myśli zmieniać swej decyzji. Ma jednak kolejny świetny sposób na powstrzymanie koronawirusa i nierozprzestrzenianie go w tłumie ludzi.

Aby ludzie się nie zarażali, będą się gorliwie modlić. Episkopat zachęca bowiem księży, by wraz z wiernymi na mszach świętych tłumnie śpiewali suplikację "Święty Boże, Święty Mocny", w której padają słowa "od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie". Rytel-Andrianik zauważył też, że jeśli ludzie nie chcę, wcale nie muszą robić znaku krzyża z wodą święconą ani podawać sobie rąk. Przyjmowania komunii świętej z rąk duchownych nie skomentował.

Niewyobrażalne jest, by wierni nie modlili się w kościołach - powiedział duchowny. 

Co ciekawe, choć polscy księża nie zamierzają odwoływać kościelnych zgromadzeń dla wiernych, sami ze sobą się spotykać nie będą. Arcybiskup Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu na dalszy, nieokreślony jak na razie termin. Oczywiście w ochronie przed epidemią.

Przeczytaj więcej
Komentarze