18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kwarantanna

Koronawirus przenosi się na banknotach. Zabiorą Polakom pieniądze?

Emilia Waszczuk
20.03.2020  14:14
Koronawirus przenosi się na banknotach. Zabiorą Polakom pieniądze?
Koronawirus przenosi się na banknotach. Zabiorą Polakom pieniądze? Fot: Shutterstock

Koronawirus SARS-COV-2 dotarł do Polski. W kraju wprowadzono ograniczenia, a NBP informuje o kwarantannie banknotów.

Gdy tylko w Polsce wybuchła epidemia koronawirusa SARS-COV-2, ludzie rzucili się na bankomaty, by pobrać gotówkę. Nie bez powodu jednak zaleca się działanie zupełnie odwrotne i płatności internetowe lub kartą. Pieniądze to bowiem jedne z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów codziennego użytku i może się na nich przenosić koronawirus!

Chińczycy w obawie przed takim właśnie rozprzestrzenianiem niebezpiecznego patogenu, szybko wycofali z obiegu całą gotówkę i poddali ją odkażaniu oraz kwarantannie. Przypomnijmy, SARS-COV-2 na przedmiotach może utrzymać się nawet kilka dni!

Banknoty do kwarantanny?

Teraz Narodowy Bank Polski próbuje uspokoić Polaków, zapewniając, że nasze pieniądze także przechodzą kwarantannę i poddawane są czyszczeniu. Na Twitterze NBP pojawił się komunikat w tej sprawie.

NBP informuje, że polskie banknoty są poddawane kwarantannie i można realizować transakcje przy ich pomocy - napisali.

Jest jednak mały problem. NBP kwarantannie poddaje jedynie banknoty, które trafiają do nich z innych banków. Odkażaniu nie są poddawane pieniądze, które krążą w obiegu. Dlatego dalej można się nimi zarazić, na przykład otrzymując resztę w sklepie!

Przeczytaj więcej
Komentarze