18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus w Polsce

Rząd wprowadza specjalne kontrole. Będą utrudnienia na granicach!

Emilia Waszczuk
09.03.2020  15:05
Rząd wprowadza specjalne kontrole. Będą utrudnienia na granicach!
Rząd wprowadza specjalne kontrole. Będą utrudnienia na granicach! Fot: KPRM

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pierwsze poważne obostrzenia w sprawie epidemii koronawirusa. Na polskich granicach zostaną wprowadzone kontrole sanitarne.

W poniedziałek w Polsce odnotowano poważny skok liczby osób zarażonych koronawirusem SARS-COV-2. Tylko do południa chorobę COVID-19 potwierdzono u 16 osób (w tym 5 nowych przypadków).

W związku ze spodziewaną ogromną falą chorujących, przedstawiciele rządu zwołali specjalną konferencję prasową, na której zapowiedzieli wprowadzenie w Polsce pierwszych poważnych obostrzeń. Już za chwilę możemy spodziewać się utrudnień na granicach, w tym kontroli w pociągach i autobusach!

Kontrole na granicach

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek, że na granicy z Czechami i Niemcami zostaną wprowadzone kontrole sanitarne. Polska jest pierwszym krajem w Europie, który decyduje się na takie działanie.

Wdrażamy kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i Czechami na głównych przejściach. Na początek obejmujemy kontrole w transporcie autobusowym, będą kontrole w busach powyżej ośmiu pasażerów

- powiedział Mateusz Morawiecki.

W najbliższych dniach Polacy mogą spodziewać się też kontroli sanitarnych w pociągach. W pierwszej kolejności będą to składy InterCity. W ciągu 2-3 dni kontrole na granicach mają objąć wszystkie możliwe przejścia graniczne.

Przygotowujemy infrastrukturę, żeby wdrożyć w ciągu 2-3 dniach na wszystkich przejściach samochodowych, przejazdach kolejowych i w portach

- poinformował premier.

W ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona

- powiedział z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Uważamy, że z uwagi na to, że gros osób zarażonych dociera do Polski z zagranicy, musimy wprowadzić nadzwyczajnie środki. Dziś o godz. 15 zostanie uruchomionych pięć kluczowych punktów - cztery na granicy z Niemcami, jeden na granicy z Czechami. W ciągu kilkudziesięciu godzin punkty te zostaną rozszerzone na całość - na wszystkie najważniejsze przejścia na granicy zachodniej i południowej. Od jutra wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w stu procentach na naszych granicach zewnętrznych, czyli z Ukrainą, z Białorusią i z Rosją - dodał.

Czytaj także
Przeczytaj więcej