18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Minister potwierdza

Koronawirus w Polsce. Wykonano ponad 600 testów na COVID-19

06.03.2020  20:53
Koronawirus w Polsce. Wykonano ponad 600 testów na COVID-19
Koronawirus w Polsce. Wykonano ponad 600 testów na COVID-19 Fot: Rafal Gaglewski/REPORTER

Koronawirus dotarł już do Polski, ku rozpaczy i przerażeniu Polaków. Aktualnie mamy 5 potwierdzonych przypadków, ale podejrzanych o chorobę jest znacznie więcej.

Koronawirus dotarł do Polski razem z "pacjentem zero", który hospitalizowany jest w Zielonej Górze. Dziś podano oficjalną informację o czterech kolejnych przypadkach w naszym kraju. Wśród nich jest 26-latek z Wrocławia, który mógł zarazić cały samolot ludzi.

Wiadomo już, że na razie bilans nie jest przerażający, ale wkrótce zachorowań może być o wiele więcej. Doskonale wiemy, jak lawinowo szybko wzrastały przypadki koronawirusa w Chinach i we Włoszech. Do tego w Polsce bardzo duża liczba osób jest podejrzewana o zakażenie lub nosicielstwo, po prostu wciąż nie mamy wyników niektórych badań.

Koronawirus jest już w Polsce

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że w Polsce wykonano już ponad 600 testów na COVID-19, czyli chorobę, która jest wywoływana właśnie przez zabójczego i przerażającego koronawirusa.

Statystyka ma swoje prawa. Cały czas mówiliśmy, że pozytywny odsetek wyników w każdym kraju jest zbliżony. W tej chwili na około 600 testów mamy cztery dodatnie wyniki, czyli tak jak reszta krajów UE

– mówił mediom szef MZ.

Jednocześnie polityk podkreślał, że wciąż mamy stadium, w którym staramy się ograniczyć rozpowszechnianie wirusa. Zwrócił jednak uwagę, że np. "Francja czy Niemcy weszły w wyższy stan w drabince działań kryzysowych". WHO również podkreśla, jak ważne jest samo opóźnianie epidemii.

Przerażający jest również fakt, że wiele osób nie zgłosiło się do lekarzy, mimo iż mogą być zakażone. Przykładem jest chociażby zatrzymanie pociągu w centrum Warszawy, po tym jak zaniepokojony pasażer poinformował służby o podejrzanym kaszlu jadącego z nim mężczyzny.

Najważniejsze to jednak nie popadać w paranoję i przesadnie nie panikować.

Czytaj także
Przeczytaj więcej