COVID-19

Rząd zamyka Polaków w domach, zakazują spotkań!

Emilia Waszczuk
24.03.2020  13:18
Rząd zamyka Polaków w domach, zakazują spotkań!
Rząd zamyka Polaków w domach, zakazują spotkań! Fot: Kancelaria Premiera

W czasie wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o nowych obostrzeniach w Polsce.

Koronawirus paraliżuje Polskę, jednak dotychczasowe ograniczenia nie wystarczają w opanowaniu pandemii. Rząd podjął więc decyzję o wprowadzeniu większych obostrzeń.

Informacje o kolejnych zakazach i obostrzeniach przekazali we wspólnej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki.

Nowe ograniczenia

Jedna z najważniejszych, nowych decyzji rządu, to ograniczenia w przemieszczaniu się Polaków. Już od środy w Polsce z domu wychodzić będzie można jedynie w ważnych sprawach - po zakupy, do apteki, do pracy czy lekarza. Dopuszczalne będą też wyjścia na spacer z psem. Rząd dosłownie zamyka Polaków w domach.

Podejmujemy te decyzje po to, by kupić sobie czas - dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych i chcemy przygotować kolejne, by wyprzedzać bieg wydarzeń

- powiedział premier Morawiecki.

Ponadto rząd wprowadza zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób (nie dotyczy rodzin)! Jak zapowiedzieli, robią to po to, by jak najbardziej ograniczyć przemieszczanie się obywateli, a co za tym idzie, jak najmocniej zapobiec rozprzestrzenianiu koronawirusa.

Choć próbujemy w Polsce zatrzymać koronawirusa, rząd nie myśli jak na razie o nakazie noszenia maseczek ochronnych. Ponadto, mimo zakazu wychodzenia z domów i spotkań, politycy PiS nadal chcą przeprowadzić na początku maja wybory prezydenckie. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, chcą całkowicie pokonać pandemię do świąt wielkanocnych... Zakaz przemieszczania się i spotkań ma obowiązywać do 11 kwietnia.

Za złamanie obostrzeń rząd przewiduje kary do 5 tysięcy złotych.

Kościoły zamknięte?

Co ciekawe, zmiany nie dotyczą kościołów, albo przynajmniej nie całkowicie... Msze święte ciągle będą mogły się odbywać. To samo z pogrzebami czy ślubami. W świątyni mogą być księża i ministranci, plus maksymalnie 5. wiernych.

Czytaj także