18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wylęgarnia wirusa

ZAMKNĄ WARSZAWĘ??? Dramat w stolicy, zaraza szaleje

Emilia Waszczuk
10.10.2020  12:57
Koronawirus w Warszawie. Stolica do zamknięcia?
Koronawirus w Warszawie. Stolica do zamknięcia? Fot: Piotr Molecki/East News

Dramatyczna sytuacja w stolicy. Warszawie grożą dodatkowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Miasto jest największą wylęgarnią nowych zakażeń w Polsce!

Nowe ograniczenia, maseczki obowiązkowe od soboty, a w stolicy dramat. Warszawie grożą dodatkowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Miasto jest największą wylęgarnią nowych zakażeń w Polsce!

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia, spośród 816 potwierdzonych w sobotę przypadków zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 z województwa mazowieckiego, ponad połowa pochodzi z Warszawy. To ponad 400 zakażeń wykrytych w jednym mieście w ciągu doby. W sumie w całej Polsce w ostatnich 24 godzinach badania laboratoryjne wykazały aż 5300 nowych przypadków.

Warszawa siedliskiem koronawirusa

Według statystyk Ministerstwa Zdrowia, to właśnie w stolicy koronawirus atakuje najmocniej. W Warszawie potwierdzono dokładnie 409 nowych zakażeń. Dla porównania, w innych największych polskich miastach jest ich zdecydowanie mniej: w Łodzi 150, w Krakowie 130, w Gdańsku 82, a w Poznaniu 78,

Co gorsza, w stolicy nie ma dużych ognisk koronawirusa. - Zakażenia są rozproszone - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. A to oznacza, że nie da się zamknąć jednego czy dwóch przedsiębiorstw/fabryk/szkół, czy innych obiektów i stłumić wirusa. Patogen może być wszędzie! Jak uniknąć zakażenia? Sposób jest tylko jeden - przestrzegać zaleceń epidemiologicznych, a nawet zastosować względną samoizolację.

Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Nie czekajmy na interwencję policji. Dbajmy o bezpieczeństwo innych, zasłaniając nos i usta - mówi Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirus w stolicy. Warszawa do zamknięcia?

W ostatnim tygodniu Ministerstwo Zdrowia rozważało włączenie Warszawy do żółtej strefy, co miałoby skutkować zaostrzeniem rygorów w mieście. Ostatecznie zdecydowano o rozszerzeniu "żółtych" obostrzeń na całą Polskę, z wyłączeniem 38 powiatów, w których obowiązuje strefa czerwona.

Teraz istnieje realna obawa, że stolica Polski już w następnym tygodniu również trafi do strefy czerwonej. Transmisja pozioma jest w stolicy tak duża, a koronawirus tak rozprzestrzeniony, że najostrzejsze ograniczenia mogą okazać się niezbędne. Istnieje wręcz jeszcze większe ryzyko...

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chciałby powrotu obostrzeń z wiosny, kiedy w Polsce obowiązywał całkowity lockdown. Zaznaczył jednak, że gospodarka nie poradzi sobie z kolejnym, pełnym zamrożeniem. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia alarmowali z kolei wielokrotnie, że jesienią konieczne mogą być małe, lokalne "zamknięcia". Czy w takim razie Warszawie grozi właśnie całkowity paraliż i odcięcie miasta, łącznie z zakazem przemieszczania się i obowiązkową kwarantanną dla mieszkańców?

Przeczytaj więcej
Komentarze