18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus atakuje

Wirus w Polsce? Polacy pod obserwacją!

Emilia Waszczuk
28.01.2020  19:50
Wirus w Polsce? Polacy pod obserwacją!
Wirus w Polsce? Polacy pod obserwacją! Fot: Shutterstock

Dwóch Polaków pozostaje pod obserwacją sanitarną - obaj są potencjalnymi nosicielami koronawirusa 2019-nCoV wykrytego w Wuhan. Potwierdzą się pierwsze przypadki zarażeń w Polsce?

Koronawirus 2019-nCoV wymyka się spod kontroli. Oficjalnie zarażonych jest około 4,5 tysiąca osób, a ponad 100 zmarło. Stan kilkuset uznawany jest za krytyczny. Wśród chorujących i ofiar są już nawet lekarze i pielęgniarki. A warto zaznaczyć, że mówimy jedynie o potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach!

Wedle przecieków z Wuhan, sytuacja jest dużo poważniejsza, niż przekazują Chińskie władze. Chińczycy mówią o kilkudziesięciu tysiącach osób zarażonych. Ludzie mają upadać na ulicach, a zwłoki zalegać na szpitalnych korytarzach. Nowi pacjenci z braku miejsc nie są przyjmowani do placówek medycznych. Epidemiolodzy z Wielkiej Brytanii i Francji szacują, że zabójczy wirus może pochłonąć nawet kilkadziesiąt milionów żyć ludzkich!

Koronawirus w Polsce

Coraz więcej przypadków zarażenia koronawirusem odnotowuje się w Europie. Udokumentowane zostały zakażenia w Niemczech i Francji. W Polsce pojawiły się jak na razie jedynie niepotwierdzone przypadki, to jednak może się w każdej chwili zmienić.

Niepokojące doniesienia dotarły we wtorek z województwa świętokrzyskiego. Tam objętych obserwacją jest dwóch mężczyzn - obaj mogą być nosicielami wirusa - prawdopodobnie mieli styczność z zarażonymi!

Obserwowani mężczyźni to student Politechniki Rzeszowskiej, który był w Chinach i biznesmen, który wracał z Dubaju w towarzystwie chińskich pasażerów. Co ciekawe, nadzór sanitarny nad potencjalnymi zarażonymi nie oznacza ani kwarantanny, ani nawet przyjęcia do szpitala! Obaj mężczyźni przebywają wśród ludzi!

Nie ma powodu do paniki. Mężczyźni nie trafili do szpitala i nie mają objawów choroby. Zostali objęci nadzorem, są w stałym kontakcie z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym

- powiedziała Polsatowi Iwona Konieczna-Kwinkowska ze Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

Mężczyźni są poinstruowani odnośnie zasad zachowania. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. W naszym województwie nie ma żadnych przypadków zachorowań. Sytuacja jest opanowana - dodała.

Skąd pewność, że panowie nie są zarażeni i nie rozprzestrzeniają choroby? Tego nie wiemy. Sanepid zakazał im jedynie opuszczania domów. Tymczasem - co potwierdzili już eksperci - koronawirus 2019-nCoV roznosi się nawet w czasie inkubacji!

Rząd bagatelizuje sprawę?

We wtorek przedstawiciele NFZ i Ministerstwa Zdrowia wydali komunikat na temat koronawirusa. Stwierdzili, że nie ma powodów do paniki, a polska służba zdrowia świetnie poradzi sobie z zagrożeniem...

Minister zdrowia Łukasz Szumowski również zdaje się nie przejmować potencjalną epidemią.

To jest naturalny proces rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i prędzej czy później prawdopodobnie ten wirus do Polski trafi

- powiedział we wtorek. Dodał, że Polacy nie mają się czego bać, wirus jest - jego zdaniem - niegroźny.