18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

komunikaty GIS i MSZ

Koronawirus w Polsce? Zaostrzenia na lotnisku i granicach!

Emilia Waszczuk
25.01.2020  12:27
Koronawirus w Polsce? Zaostrzenia na lotnisku i granicach!
Koronawirus w Polsce? Zaostrzenia na lotnisku i granicach! Fot: CHINE NOUVELLE/SIPA/SIPA/East News

Rozdwojenie jaźni w Polsce? W czasie gdy cały świat z przerażeniem patrzy na Chiny i obawia się śmiercionośnego wirusa 2019-nCoV, GIS twierdzi, że nic nam nie grozi. Tymczasem na lotnisku i granicach zaostrzono środki bezpieczeństwa.

Już w piątek na największym polskim lotnisku - porcie im. Fryderyka Chopina - wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Wszyscy pasażerowie przylatujący do Polski z Chin zmuszeni są do wypełnienia Karty Lokalizacyjnej Pasażera.

Zgodnie z zaleceniami światowych organizacji sanitarnych od dzisiaj pasażerowie przylatujący z Chin otrzymują albo podczas lotu od personelu pokładowego, albo bezpośrednio po wylądowaniu kartę, w której wypełniają informacje kontaktowe do siebie. Informują, gdzie planują przebywać w Polsce bądź UE

- mówi PAP rzecznik lotniska Piotr Rudzki.

Niestety, ciągle, mimo pierwszych informacji o zakażeniach w Europie, pasażerowie nie są poddawani obowiązkowej kontroli zdrowia - nikt nie mierzy im nawet temperatury ciała.

GIS: mogą się zdarzyć przypadki

Pierwsze trzy przypadki zarażenia koronawirusem 2019-nCoV potwierdzono we Francji. Tam też trwają badania kolejnych podejrzanych. Jak zaznaczyła francuska minister zdrowia, możliwe, że Francja nie jest jedynym krajem, do którego już dotarła niebezpieczna choroba - tyle tylko, że szczęśliwie im udało się ją już wykryć.

Badany jest przypadek potencjalnego zrażenia wirusem tuż za polską granicą - w Mińsku na Białorusi. Do Polski lecą ponoć właśnie czterej rzeszowscy studenci, którzy uciekli z Wuhan tuż przed zamknięciem miasta.

Tymczasem GIS przekonuje, że Polakom nic nie grozi, a służba zdrowia w naszym kraju jest tak dobrze rozwinięta, że jeśli nawet ktoś zarażony tu dotrze, szybko zostanie wyleczony.

Mogą się zdarzyć przypadki w Polsce. Natomiast nie ma powodów do paniki. W warunkach europejskich, w tym także polskich, specjalnie wielka epidemia nam nie grozi

- powiedział w Polskim Radiu rzecznik GIS Jan Bodnar.

Personel pokładowy jest poinformowany o trybie alarmowym, aby w miarę możliwości wyłapywać wszystkich podejrzanych o zakażenie - dodał.

Kontrole na granicach

Również MSZ zaleca spokój i podaje, że jak na razie nie wykryto przypadków zarażenia w Polsce. Mimo to na wszystkich przejściach granicznych wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia.

Wszystkie punkty wejścia na terytorium Polski, a także na terytorium Unii Europejskiej – bo to się odbywa również na poziomie unijnym - są monitorowane

- powiedział wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński.

Tymczasem w Chinach całkowicie zamknięto miasto Wuhan. Ograniczenia i szczególne środki ostrożności zastosowano w kilkunastu innych. Rano w sobotę mówiono już o 41 przypadkach śmiertelnych (liczba ta w czwartek rano wynosiła 9) i ponad 1300 potwierdzonych zarażonych. Chińskie władze w sobotę potwierdziły, że sytuacja jest poważna.

Przeczytaj więcej
Komentarze