18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"jesteśmy przygotowani"

Dramat w Polsce. Szpitalom skończyły się testy na koronawirusa!

Emilia Waszczuk
01.04.2020  10:35
Dramat w Polsce. Szpitalom skończyły się testy na koronawirusa!
Dramat w Polsce. Szpitalom skończyły się testy na koronawirusa! Fot: Krystian Maj/Kancelaria Premiera

Minister Zdrowia powtarza, że w Polsce jest wystarczająca liczba testów wykrywających zakażenie koronawirusem. Tymczasem pojawiają się głosy, że właśnie zaczęło ich braknąć.

Dramatyczna sytuacja w polskiej służbie zdrowia. Chorych na COVID-19 przybywa, a testów dalej robi się mało. Sejm większością głosów PiS odrzucił senackie poprawki do "tarczy antykryzysowej", dzięki którym lekarze i personel szpitalni mogliby co tydzień przechodzić badania pod kątem koronawirusa. Niedługo w całej Polsce może być tak, jak w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie - SARS-COV-2 zaraziło się tam już co najmniej 79 osób.

Rząd we wtorek ogłosił, że w czasie zakupów trzeba mieć na rękach jednorazowe rękawiczki, twierdzą jednak, że nie ma potrzeby nosić maseczek (a to one w głównej mierze blokują zakażanie). Tymczasem rękawiczek brakuje nawet w szpitalach. Niestety, w szpitalach brakuje też testów...

Dramat w szpitalach

Jak poinformował w środę rano prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, w Szpitalu im. J. Strusia, zajmującym się tylko koronawirusem, pozostało testów na zaledwie dwa dni pracy!

Największym ograniczeniem i problemem na dzisiaj jest liczba testów, którymi dysponujemy. Niestety dzisiaj dyrektor szpitala poinformował mnie, że właściwie zostało tylko 200 testów. To jest na dwa dni

- powiedział w czasie porannej konferencji prasowej.

Co gorsza, w szpitalach ciągle brakuje środków ochrony osobistej.

Rozmawiałem też z ratownikami medycznymi. Problemy ze sprzętem, ze strojami ochronnymi - one niestety są. I to są zaniedbania i zaniechania ze strony rządzących, że Agencja Rezerw Materiałowych nie dysponowała wystarczającym sprzętem […]. Rozmawiałem z tymi ratownikami i oni nie mieli butów ochronnych, zamiast butów ochronnych mieli worki na śmieci

- powiedział Jaśkowiak.

Tragedia rozgrywa się także w Krakowie. Tam swój żal wylał jeden z lekarzy - Jacek Piechowiak. Mężczyzna alarmuje - mamy 60 testów na całe miasto.

Potencjalnie zakażonym pielęgniarkom każe się po 3h dyżuru nagle wracać do rodzin – a co tam rodziny… rodziny se można pozarażać. Testów się im nie wykonuje, bo nie ma, choć, Pan Minister grzmi z ambony, że testy są i testów nie zabraknie – sranie w banię!

- napisał na Facebooku.

Co na to rząd i minister zdrowia Łukasz Szumowski, który jeszcze niedawno twierdził, że Polska jest świetnie przygotowana na przyjście koronawirusa?

Tych testów nie brakuje i nie będzie brakowało. Oczywiście jest kwestia zwiększania mocy przerobowych laboratoriów, co też robimy. Jestem przekonany, że w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę

- przekonywał w poniedziałek.

logo Tu się dzieje