18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

służba zdrowia w zapaści

Koszmar w szpitalach. Tysiące pracowników zakażonych i w kwarantannie

Emilia Waszczuk
02.04.2020  17:33
Koszmar w szpitalach. Tysiące pracowników zakażonych i w kwarantannie
Koszmar w szpitalach. Tysiące pracowników zakażonych i w kwarantannie Fot: MAREK LASYK/REPORTER

Polską służbę zdrowia czeka katastrofa? Już teraz zakażonych koronawirusem jest prawie 500 osób, a tysiące czekają w kwarantannie.

Sytuacja w polskiej służbie zdrowia staje się coraz bardziej dramatyczna. W szpitalach zaczyna brakować miejsc dla zakażonych koronawirusem, kończą się też testy na obecność SARS-COV-2 w organizmie. Ale jest jeszcze jeden, bardzo poważny problem.

Jak donosi reporter Radia ZET Maciej Sztykiel, już teraz COVID-19 potwierdzono u ponad 100 polskich lekarzy. Problem jest też z pielegniarkami - testy laboratoryjne potwierdziły COVID-19 u ponad 100 z nich. Kolejnych 1000 objętych jest kwarantanną i nie może pracować.

Co ważne, większość personel medycznego zakaża się nie w szpitalach zakaźnych, tylko w normalnych placówkach. Powód jest prosty - brak jakiegokolwiek sprzętu zabezpieczającego, w tym maseczek i rękawiczek.

GIS podał dokładne liczby

Jak się okazuje, dane są jeszcze tragiczniejsze. Główny Inspektorat Sanitarny zapewniał wcześniej, że nie ma informacji o liczbie zakażonych i objętych kwarantanną pracownikach służby zdrowia. Teraz powiedzieli prawdę.

Jak wynika z danych GIS, zakażonych jest już 461 osób z personelu medycznego - w tym lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. W kwarantannie przebywa 4 577 osób!

Rzecznik GIS Jan Bodnar przekazał, że 106 osób spośród zakażonych jest hospitalizowanych, reszta ze słabszymi objawami pozostaje w izolacji domowej.

Czytaj także
Przeczytaj więcej