18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zmiana przepisów

Gigantyczne kary za łamanie obostrzeń! Będą ostre kontrole

03.08.2020  10:16
Koronawirus w Polsce. Będzie zmiana przepisów
Koronawirus w Polsce. Będzie zmiana przepisów Fot: Jacek Klejment/East News

Rzecznik rządu Piotr Müller opowiedział w TVN24 o planach rządu na walkę z epidemią koronawirusa. Czeka nas zaostrzenie restrykcji i gigantyczne kary za ich łamanie.

Politycy w końcu zorientowali się, że koronawirus Polski nie opuścił i jest dużym zagrożeniem. Przyznał to koronasceptyczny dotąd Mateusz Morawiecki, minister Łukasz Szumowski zapowiedział ostre kontrole, a rzecznik rządu opowiedziało najnowszych planach na walkę z epidemią.

Co nas czeka w najbliższych tygodniach? Jak na razie nie zostaną przywrócone większe obostrzenia, możemy się jednak spodziewać patroli policji i kontrolowania tego, czy nosimy maseczki ochronne i przestrzegamy dystansu oraz limitu osób w różnych miejscach i przestrzeniach.

Zmiana przepisów, zero wymówek

Obowiązujące w tej chwili w Polsce przepisy anty-covidowe pozwalają na szereg wymówek w noszeniu maseczek na twarzy. Wystarczy, że kontrolowany obywatel powie policjantowi, że jest chory lub ma problem z oddychaniem. Rząd chce ukrócić nadużywanie tego przywileju i odebrać wymówki Polakom.

Rozważamy zmianę przepisów w taki sposób, żeby osoba, która deklaruje problemy z oddychaniem, po prostu nosiła innego rodzaju przedmiot zasłaniający nos i usta. To może być właśnie przyłbica, która pozwala na normalne oddychanie

- powiedział Piotr Müller w TVN24.

Gigantyczne kary

To nie koniec zmian, które rząd chce w najbliższych dniach wprowadzić. Zmienić się mają także kary. Grzywny za nieprzestrzeganie zasad miałyby zwiększyć się kilkukrotnie, tak, by były naprawdę dotkliwe. Jak na razie zmiana ta nie będzie jednak dotyczyć pojedynczych obywateli (ci ciągle zapłacą od 500 zł mandatu, po 30 tysięcy złotych grzywny od sanepidu), a przedsiębiorców.

Kary finansowe nakładane na przedsiębiorstwa za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń i zaleceń sanitarnych mają zostać kilkukrotnie zwiększone

- zapowiedział Müller.

Te sankcje powinny być wyższe, ponieważ część z nich jest na tyle niska, że nie powoduje de facto ryzyka po stronie przedsiębiorców. Lepiej opłaca się często złamać ten przepis i zaryzykować karę, niż przestrzegać przepisy - dodał.

Przeczytaj więcej
Komentarze