18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kwarantanna zmieniona!

Polska walczy z koronawirusem. Nowe przepisy!

Wojciech Kozicki
02.09.2020  11:12
Kwarantanna i izolacja z powodu koronawirusa w Polsce - zmiana przepisów
Kwarantanna i izolacja z powodu koronawirusa w Polsce - zmiana przepisów Fot: KFP/REPORTER/ANNA_BOBROWSKA/East News

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza, liczba chorych i zgonów rośnie lawinowo. Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski zmienia strategię walki z epidemią i zdecydował, że zmienione zostały zasady kwarantanny izolacji z powodu COVID-19. Wydano w tej sprawie specjalne rozporządzanie.

Epidemia koronawirusa w Polsce chwyta kolejnych Polaków niczym chytra baba z Radomia słodkie napoje. To właśnie dlatego zmieniono rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Zmiany wchodzą w życie 2 września.

Czas kwarantanny i izolacji - nowe zasady i przepisy

Czas kwarantanny z powodu koronawirusa został skrócony z 14 do 10 dni. Powiązano również zwalnianie z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Jeśli osoba będzie miała objawy koronawirusa, lekarz może zwolnić pacjenta jeśli od 3 dni nie będzie występowała gorączka, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia objawów. Pacjent bez objawów może zostać zwolniony z izolacji od momentu, gdy zdiagnozowano koronawirusa.

U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia, do 20 dni. Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych – tłumaczy tvp.info.

Koronawirus i izolacja pacjenta

Jak informuje tvn24.pl, lekarz może zakończyć izolację pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego testu na koronawirusa z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych. Nie zależy to jednak od  liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i rodzaju objawów klinicznych.

Zmienione zostały również zasady wizyt pielęgniarskich w izolatoriach (rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach). Będą odbywały się nie rzadziej niż 2 razy na dobę. Lekarze mogą udzielać porad zdalnie.

 

Czytaj także