18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

są szczegóły

Maseczka zawsze i wszędzie, inaczej mandat? Nowe nakazy w Polsce

Emilia Waszczuk
14.04.2020  16:14
Maseczka zawsze i wszędzie, inaczej mandat? Nowe nakazy w Polsce
Maseczka zawsze i wszędzie, inaczej mandat? Nowe nakazy w Polsce Fot: Shutterstock

Od czwartku 16 kwietnia w Polsce obowiązywać ma nakaz bezwzględnego zakrywania ust i nosa. W jakich sytuacjach musimy nosić maseczki? Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły.

Kolejne obostrzenia na długiej liście nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Już od 16 kwietnia każdy mieszkający w Polsce, będzie musiał obowiązkowo zasłaniać twarz - nos i usta. Jak wiadomo, maseczki to towar deficytowy, ich ceny poszły ostro w górę, a chirurgiczne jednorazówki z aptek trzeba utylizować chwilę po użyciu.

Szczęśliwie za produkcję maseczek wzięły się tłumnie polskie krawcowe, dzięki czemu osłonę twarzy wielokrotnego użytku nabyć możemy za około 10 złotych. Pytanie jednak kiedy musimy mieć maseczki na sobie? Cóż, praktycznie zawsze, gdy opuszczamy swoje mieszkanie.

Bez maseczki ani rusz

Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegóły nakazu zasłaniania twarzy. W życie nowe rozporządzenie wejdzie 16 kwietnia. Do kiedy potrwa? Tego nie wiadomo. Wiadomo, że twarz mamy zasłaniać kawałkiem odzieży, maseczką lub przyłbicą ochronną.

Ministerstwo wyszczególnia konkretne sytuacje i miejsca, w których nakaz będzie obowiązywał. Wśród nich są:

  • przebywanie w środkach transportu publicznego
  • w samochodzie, o ile nie poruszają się nim wyłącznie osoby razem mieszkające/gospodarujące
  • w miejscach ogólnodostępnych - na drogach, chodnikach, placach
  • w obiektach kultu religijnego
  • w obiektach handlowych - także na targowiskach
  • na terenach zielonych - w parkach, lasach na skwerach, bulwarach, promenadach, ogrodach botanicznych i zoologicznych, w ogrodach jordanowskich, na plażach

Kiedy będzie można nam w przestrzeni publicznej zdjąć maseczkę? Nowe rozporządzenie przewiduje tylko jeden taki przypadek - gdy zechce nas wylegitymować funkcjonariusz służby publicznej.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze