18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus atakuje

Superroznosiciel w Polsce. Nie miał objawów, zakaził nawet 50 osób

Emilia Waszczuk
03.04.2020  21:33
Superroznosiciel w Polsce. Nie miał objawów, zakaził nawet 50 osób
Superroznosiciel w Polsce. Nie miał objawów, zakaził nawet 50 osób Fot: Shutterstock

To pierwszy udokumentowany przypadek w Polsce. Superroznosiciel koronawirusa SARS-COV-2 mógł zakazić nawet kilkadziesiąt osób. Co ważne, sam nie miał żadnych objawów choroby!

W Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu prowadzone jest śledztwo odnośnie masowego zakażenia . COVID-19 zdiagnozowano już u 53 osób (12 pacjentów i aż 41 członków personelu). Kolejnych 184 objętych jest kwarantanną.

Zobacz także

Żrodłem jeden pacjent

Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że większość osób ze stwierdzonym COVID-19 zakaziła się od jednego człowieka. Do szpitala ponad tydzień temu trafił pacjent, który miał kontakt z większością zdiagnozowanych. W czasie pobytu w placówce nie miał żadnych objawów koronawirusa - te wystąpiły, dopiero gdy wrócił do domu. Mężczyzna został już przebadany - test potwierdził obecność SARS-COV-2 w organizmie.

Według ekspertów jedna osoba zakażona koronawirusem, może przekazać go 1-3 kolejnym. Wyjątkiem są super-roznosiciele (ang. super-spreaders), którzy są w stanie, przy krótkotrwałych kontaktach zakazić od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu kolejnych osób!

Przeczytaj więcej
Komentarze