18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus w Polsce

Służba zdrowia pada. RZĄD BUDUJE SZPITAL POLOWY

Emilia Waszczuk
19.10.2020  08:34
Rząd buduje szpital polowy w Warszawie
Rząd buduje szpital polowy w Warszawie Fot: Piotr Molecki/East News

Koronawirus, dramatyczna sytuacja w szpitalach i odpowiedź rządu. W Warszawie powstaje pierwszy szpital polowy - budowany jest na Stadionie Narodowym.

Druga, potężna fala koronawirusa trwa. Choć zapowiadana była od miesięcy, rząd nijak Polski do niej nie przygotował. Zlikwidowane zostały szpitale jednoimienne. Za chwilę zabraknie sprzętu do ratowania pacjentów (ponad połowa dostępnych respiratorów jest już zajęta), nie ma komu zająć się chorymi - zwyczajnie brakuje kadry. Dodatkowo w wakacje maksymalnie poluzowano ograniczenia, a premier wręcz przekonywał obywateli, że wirus jest w odwrocie i nie trzeba się go bać.

W konsekwencji mamy blisko 10 tysięcy nowych zakażeń każdego dnia i rozpasanie społeczeństwa, którego ogromny odsetek podaje w wątpliwość istnienie pandemii i niebezpieczeństwo COVID-19. A służba zdrowia przestaje działać. Od kilku dni media alarmują o dramatycznym stanie polskich szpitali. Brakuje łóżek dla pacjentów covidowych zakażają się lekarze i pielęgniarki, a ludzie umierają. W niedzielę nagłośniony został przypadek śmierci pacjenta, dla którego nie znaleziono miejsca w kilku placówkach - mężczyzna zmarł w karetce.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym

Jeszcze kilka dni temu, były marszałek Stanisław Karczewski kpił z oskarżeń o brak przygotowania na jesienną falę pandemii.

Opozycja mówi, że przespaliśmy ten czas na przygotowanie się na drugą falę... a, co mieliśmy zrobić? Szpitale budować? - mówił w TVN24.

Okazuje się, że akurat budowa szpitali byłaby świetnym pomysłem, choćby mowa była o szpitalach polowych. Teraz rząd w końcu wziął sobie ciężką sytuację do serca i właśnie zaczynają się prace nad budową pierwszego szpitala polowego w Polsce. Powstać ma on na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Już w sobotę na Stadionie Narodowym rozpoczęto instalację łóżek - donosi wp.pl - na początek 500, ostatecznie nawet około 2000. Pracami nadzoruje szef KPRM Michał Dworczyk, który doniesienia potwierdził w poniedziałek w Radiu ZET.

Na Stadionie Narodowym tworzony jest szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19; w sobotę premier wydał polecenie przygotowania pierwszego takiego miejsca - potwierdził Michał Dworczyk.

Pandemia potrwa miesiącami

Informacje o szpitalu polowym potwierdził też w TVP rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk poinformował o nadzorze Michała Dworczyka i potrzebie tworzenia nowego szpitala ze względu na rosnącą liczbę zachorowań. Czy 500 miejsc na Stadionie Narodowym wystarczy? Tego nie skomentował. Zdradził jednak, że dramatyczna sytuacja epidemiologiczna potrwać może wiele tygodni i przez cały ten czas Stadion Narodowy będzie pełnił funkcję szpitala. Zapowiedział też powstanie podobnych szpitali w innych miejscach w Polsce.

Patrząc na rozwój sytuacji obawiam się, że to mogą być tygodnie, jak nie miesiące, w których będziemy mieli użytą tę infrastrukturę w kilku miejscach Polski po to, aby zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków - powiedział Piotr Müller w TVP.