18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

w końcu

Nagły zwrot w Polsce. Testy na koronawirusa OBOWIĄZKOWE i za darmo

11.05.2020  13:06
Nagły zwrot w Polsce. Testy na koronawirusa OBOWIĄZKOWE i za darmo
Nagły zwrot w Polsce. Testy na koronawirusa OBOWIĄZKOWE i za darmo Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zmiana, która już dawno powinna mieć miejsce? Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zwiększeniu powszechności testów na koronawirusa. Od 11 maja są obowiązkowe!

Polska dalej pozostaje w tyle, jeśli chodzi o liczbę testów wykrywających zakażenie koronawirusem SARS-COV-2. Do tej pory, od początku pandemii, przebadanych zostało zaledwie 436 641 z ponad 38 milionów osób w państwie. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Krakowie, tylko w tym jednym mieście koronawirusem mogło się już zakazić (i przejść głównie bezobjawowo, ale zarażając) aż 2 procent mieszkańców.

Od samego początku epidemii w Polsce mamy problem z testami. Najpierw nie wykonywano ich prawie nikomu - utrudniony dostęp miały nawet osoby z poważnymi objawami. Teraz ma się to zmienić. Od 11 maja testy mają być powszechne.

Test na koronawirusa dla każdego?

Według nowych wytycznych każda osoba objęta kwarantanną będzie musiała przejść test diagnozujący zakażenie koronawirusem. Ma on być przeprowadzony w 12 dniu kwarantanny (o ile nie zrobiono go wcześniej). Co ciekawe, osoby objęte zakazem wychodzenia z domu, będą musiały... same na niego dojechać.

Od poniedziałku otwartych ma być 145 mobilnych punktów pobrań. Każda osoba przebywająca w kwarantannie może od teraz wsiąść w samochód i bez wychodzenia z niego poddać się badaniu. Trzeba mieć ze sobą jedynie dokument ze zdjęciem i PESEL - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Jeśli osoba objęta kwarantanną nie ma samochodu i nie może poddać się badaniu, powinna skontaktować się z odpowiednią stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wtedy do jej domu zostanie wysłany sanitariusz przeprowadzający badanie.

Wyniki testów zostaną udostępnione każdemu badanemu na internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli okaże się dodatni - należy skontaktować się z sanepidem lub najbliższym szpitalem/oddziałem zakaźnym. Jeśli będzie ujemny - kwarantanna zostanie zakończona.

Czytaj także
Przeczytaj więcej