18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Terapia duchowa

Kościół chce nawracać osoby LGBT. "Specjalne poradnie"

03.09.2020  12:45
Kościół w Polsce chce nawracać osoby LGBT - terapia czy leczenie duchowe?
Kościół w Polsce chce nawracać osoby LGBT - terapia czy leczenie duchowe? Fot: Karol Makurat/REPORTER/East News

Czy Kościół w Polsce zamierza przymuszać osoby LGBT+ do terapii i pomagać im w „nawróceniu”? Biskup Józef Wróbel wydał "Stanowiska KEP ws. LGBT+, by wyjaśnić doniesienia medialne. Powstaną poradnie mające przywracać heteroseksualizm?

Jak wynika z punktu 38 opublikowanego 28 sierpnia dokumentu Episkopatu ws. LGBT+, polski Kościół chce pomagać osobom LGBT+ odzyskiwać zdrowie seksualne i „naturalną orientację płciową”. Mowa jest nawet o tworzeniu specjalnych poradni. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych bp Wróbel zapewnia, że wbrew plotkom, duchowni nikogo nie będą do temu przymuszać.

Kościół i LGBT w Polsce - duchowe leczenie?

Jak podaje Polsat News, Wróbel zapewnił, że biskupi "wykluczają jakiekolwiek zniewalanie osób, w tym także przynależących do LGBT i głoszą obowiązek poszanowania ich godności osobowej". Nie ukrywa jednak, że Kościół chce pomagać osobom, które doświadczają cierpienia z powodu swoich skłonności seksualnych i przeżywają rozdarcie.

Płeć neutralna

Jak ma wyglądać pomoc Kościoła dla osób LGBT+? Zdaniem Wróbla, powstaną poradnie o charakterze psychologicznym oraz o charakterze duchowym, które wzmocnią duchową i pomogą przezwyciężyć skłonności. Podkreśla jednak, że "osoba LGBT musi rzeczywiście pragnąć takiej zmiany”, a Kościół jest otwarty na dialog. Sprzeciwia się jednak  postawie lekceważenia biologicznych i psychicznych elementów ludzkiej seksualności i propagowaniu „płci neutralnej”.

Dokument KEP liczy 27 stron i składa się z 4 rozdziałów: Płciowość mężczyzny i kobiety w chrześcijańskiej wizji człowieka; Ruchy LGBT+ w społeczeństwie demokratycznym; Osoby LGBT+ w Kościele katolickim; Kościół wobec stanowiska LGBT+ w sprawie wychowania seksualnego dzieci i młodzieży. Prace nad dokumentem trwały ponad rok – przypomina Polsat News.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze