18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe zasady na mszy

Kościół podjął decyzję. Dyspensa z powodu wirusa

Wojciech Kozicki
12.03.2020  15:41
Kościół kontra COVID-19 - czy otwarte kościoły oznaczają epidemiologiczne piekło?
Kościół kontra COVID-19 - czy otwarte kościoły oznaczają epidemiologiczne piekło? Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej, epidemia wydaje się nie do zatrzymania. Stosowane są ostre środki bezpieczeństwa, by zminimalizować zagrożenie. Tymczasem kościół jest krytykowany za brak reakcji na COVID-19, więc postanowił zareagować. Została wydana specjalna dyspensa i zmieniły się zasady zachowania w kościele.

W Polsce będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, by walczyć z koronawirusem. Tymczasem polscy duchowni apelowali, by było więcej mszy i pielgrzymki! Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski najwyraźniej ugięła się z powodu ostrej krytyki i na konferencji prasowej ogłoszono nowe informacje i zmiany dla wiernych.

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem - brzmi oficjalny komunikat KEP.

Kościół, koronawirus i dyspensa

Na konferencji prasowej poinformowano, że zostaje udzielona specjalna dyspensa, które obejmuje osoby starsze, z objawami infekcji, obawiające się zakażenia oraz dzieci i młodzież. Nie muszą one pojawiać się na mszy do 29 marca, a nieobecność nie będzie grzechem.

Rada Stała rekomenduje biskupom, by dawali dyspensę - powiedział rzecznik KEP podczas konferencji prasowej.

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych wydana przez KEP adresowana jest do ludzi w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osób, które czują obawę przed zarażeniem - podaje Wirtualna Polska.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ogłosił, że „mając na celu troskę o wiernych i ich zdrowie”, chociaż kościoły będą otwarte, msze będą się odbywały, to kropielnice mają nie być napełniane wodą. Komunia święta powinna być przyjmowana „na rękę”, a znak pokoju ma być przekazywany poprzez ukłon. W kościołach cześć krzyżowi ma zostać oddawana poprzez ukłon.

Koronawirus i rekolekcje

Czy odbędą się rekolekcje? Rzecznik  powiedział, że decydują o tym proboszczowie. Wiadomo też, że zostały odwołane pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Media podają, że 12 marca 2020 o godz. 17.30 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie ma za to odbyć się uroczysta msza z okazji 7 rocznicy wyboru papieża Franciszka.

Media przypominają przypadek "pacjentki 31" z Korei Południowej, która mimo ostrzeżeń, wzięła udział w dwóch mszach i zaraziła ok. 1500 osób. Szacuje się, że nierozważna kobieta jest źrodłem ponad 60% zakażeń.

Pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” – mówił niedawno Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przeczytaj więcej
Komentarze