18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kasa leci

Kosmiczne kwoty na kolędzie. Ksiądz popłynął

04.01.2021  20:41
Krajkowo: Ksiądz narzucił kwoty na kolędzie
Krajkowo: Ksiądz narzucił kwoty na kolędzie Fot: Yeti studio/Shutterstock

Krajkowo stanęło w niezręcznej sytuacji. Sprawujący tam posługę kapłańską ksiądz narzucił parafianom kwotę za kolędę. Nie było żadnego: "co łaska". Niczym z cennikiem w ręku, proboszcz zarządził, ile pieniędzy od kogo się mu należy.

Krajkowo było oburzone postawą proboszcza, który pełni posługę w parafii pw. Trójcy Świętej. Ksiądz postanowił bowiem narzucić wiernym kwoty, jakie powinni mu podarować podczas kolędy. Dotychczas to zawsze była osobista decyzja, ile należy dać na taką ofiarę.

Tymczasem proboszcz rozliczył to inaczej. Od osób samotnych spodziewał się dostać w kopercie 100 zł, od rodzin zaś - 200 zł. Parafianie bardzo mocno oburzyli się na taką jego postawę i postanowili nie być bezczynnymi. W imieniu mieszkańców Krajkowa i okolic wystąpił do Kurii Diecezjalnej w Płocku portal Płońsk w Sieci.

Krajkowo: Ksiądz popłynął przed kolędą

Proboszcz wyznaczył jeszcze inne zasady na tę wizytę duszpasterską, która w czasach pandemii koronawirusa tak naprawdę nie powinna mieć miejsca w ogóle. Kolęda miałaby się obywać na specjalne zaproszenie. Jeśli parafianie wyraziliby chęć na przyjęcie swojego proboszcza, mieli czekać na niego na drodze albo przy furtce (w przypadku domów jednorodzinnych) lub zostawić na drzwiach kartkę z napisem "zapraszamy" lub święty obrazek (w przypadku mieszkańców bloku).

Uprzejmie informuję, że odbyła się rozmowa z ks. proboszczem. Przyznał on, że jego wpis na stronie internetowej parafii, dotyczący wysokości ofiary kolędowej, jest niestosowny. Zobowiązał się, że skoryguje tę informację i przeprosi parafian (...)

- poinformowała Płońsk w Sieci rzecznik Kurii Diecezjalnej w Płocku Elżbieta Grzybowska.

Ksiądz wycofał się ze swoich propozycji i za pośrednictwem strony internetowej parafii - przeprosił również wiernych za te pomysły. Widocznie coś zmienia się w Polakach, skoro takie sprawy nie są zostawiane same sobie. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze