18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec płodobusów?

Nie chcą oglądać martwych płodów. Przyjęto ustawę

Bartłomiej Ciepielewski
19.11.2020  13:33
Martwe płody to codzienny widok na ulicach
Martwe płody to codzienny widok na ulicach Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Działacze Organizacji pro-life znani są z rozwieszania drastycznych zdjęć w miejscach publicznych. Martwe, rozczłonkowane ciała stały się elementem dekoracyjnym polskich ulic. Obywatele powiedzieli dość.

Mieszkańcy Krakowa podpisali się pod inicjatywą w sprawie zakazu eksponowania drastycznych treści. Uchwała skierowana jest w stronę organizacji antyaborcyjnych, które preferują rozwieszanie wulgarnych plakatów na przyczepach, samochodach, namiotach oraz innych nośnikach reklamowych.

Twórcy nowej uchwały ostrzegają o skutkach, jakie mogą wywołać drastyczne obrazy u małych dzieci lub kobiet w ciąży. Silne bodźce u osób wrażliwych mogą doprowadzić do tragedii.

Nie może być zezwolenia społecznego na prowadzenie kampanii informacyjnej przy użyciu takich środków, gdyż są one nieproporcjonalne. Realizowanie prawa do wyrażania poglądów musi odbywać się z poszanowaniem praw innych osób. Zakrwawione obrazy wystawione na widok publiczny bez rzeczowego komentarza nie  sprzyjają edukacji ani rzetelnej debacie – głoszą autorzy projektu.

Mieszkańcy podkreślają, że uchwała pozwoli chronić zdrowie wrażliwych osób oraz zapewni porządek na terenie miasta.

Projekt odrzuca prezydent Krakowa

Podczas głosowania za uchwałą 25 radnych ją poparło, natomiast 15 było przeciw. Negatywną opinię dotyczącą dokumentu wydała Komisja Praworządności Rady Miasta oraz prezydent Krakowa.

Całym sercem jestem za treścią tego projektu uchwały, ale ten projekt jest kompletnie niezgodny z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Nie da się aktem prawnym niższego rzędu zmienić uregulowań ustawowych – poinformował radny klubu PO, Andrzej Hawranek.

Inicjatywa wydaje się obiecująca, lecz polskie prawo nie pozwala na takie regulacje. Jak na razie działacze pro-life, będą mogli bez ograniczeń paradować na tle martwych płodów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej