18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaciskają pasa

Bieda w Kościele. Księża ledwo ciągną

Bartłomiej Ciepielewski
01.12.2020  14:09
Płatność bezgotówkowa uratuje sytuację?
Płatność bezgotówkowa uratuje sytuację? Fot: Daniel Jedzura/Shutterstock

Koronawirus spustoszył polskie świątynie. Nie ma komu płacić na tacę. Receptą na zubożenie Kościoła mają być płatności elektroniczne.

Kościół mocno odczuł kryzys pandemiczny. Rządowe restrykcje sprawiły, że na mszach pojawia się znikoma liczba wiernych, a pieniędzy wpłacanych na tacę coraz mniej. Spowiednik celebrytów, ksiądz Janusz Koplewski uważa, że sytuację może uratować wirtualna taca.

Mamy coraz mniej ludzi na mszach, coraz mniej pieniędzy z tacy, a opłaty trzeba robić! - mówi rozżalony duchowny.

Spowiednik zaznacza, że niewpłacanie środków na tacę to łamanie jednego z przykazań kościelnych, które głosi, że o potrzeby materialne parafii trzeba dbać. Zdaniem księdza płatności zdalne mają także pozytywny wpływ na zdrowie parafian i duszpasterzy, gdyż ograniczają roznoszenie się zarazków.

Rząd popiera płatności elektroniczne w kościołach

Pomysł płatności bezgotówkowych w kościele popiera minister finansów Tadeusz Kościński. Uważa on, że władze kościelne powinny wesprzeć nowoczesność i zrezygnować z archaicznych sposobów płatności.

Ambitne pomysły szefa resortu studzą duchowni, którzy twierdzą, że na wielu wiejskich parafiach rozwiązania te nie są potrzebne.

Czytaj także
Przeczytaj więcej