18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rusza proces proboszcza

Ksiądz przed sądem. Za dużo osób ma mszy

Wojciech Kozicki
18.10.2020  17:27
Limit osób w kościele i proces księdza
Limit osób w kościele i proces księdza Fot: MONKPRESS/East News

Koronawirus w Polsce wygrywa, a policja coraz ostrzej egzekwuje przestrzeganie przepisów i zakazów. Wielu duchownych apelowało do wiernych, by mimo epidemii, chodzili do kościoła, ale nie ponieśli konsekwencji. Teraz przed sądem stanie ksiądz, u którego na nabożeństwie było za dużo osób. Duchowni w Polsce jednak nie są bezkarni?

Ile osób może przebywać w kościele? Odpowiedzi na to pytanie zapewne w maju nie znał proboszcz jednej z parafii ks. Franciszek P., którego oskarżono o łamanie przepisów dotyczących liczby osób w kościele w czasie epidemii. Proces księdza rozpocznie się w poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Leżajsku (Podkarpackie).

Limit osób w kościele i koronawirus

Jak ujawnia Polsat News, chodzi o jedną z parafii archidiecezji przemyskiej w dekanacie Leżajsk II. O ukaranie księdza wystąpiła do sądu policja, zarzucając mu wykroczenie z art. 54 Kodeksu wykroczeń o naruszaniu przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych.

Media przypominają, że zgodnie z obowiązującymi wówczas obostrzeniami związanymi z COVID-19, limit osób w kościele wynosił 50 wiernych. Policja twierdzi, że na mszy u oskarżonego księdza było ich znacznie więcej.

Ksiądz może ponieść karę, ale nie zanosi się, by była surowa. Grozi mu kara grzywny do 500 złotych lub nagana. Tymczasem liczne źródła bronią księdza i przypominają, że zgodnie z prawem kościelnym kapłan, zwłaszcza sprawujący nabożeństwo, nie może nikogo wyrzucić z kościoła, zwłaszcza z powodu przepisów porządkowych narzuconych przez państwo.

Jak podaje tvn24.pl, obecnie obowiązują inne zasady, w zależności od tego, czy dany powiat jest w strefie żółtej, czy też czerwonej.

W strefie żółtej, jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit to 1 osoba na 4 m kw. W strefie czerwonej, w uroczystościach religijnych limit to 1 osoba na 7 m kw. – przypomina tvn24.pl

Zagłosuj

Czy nosisz maseczkę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze