18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Atrakcyjna czternastka

Księża emeryci mają jak w raju! Dostaną czternastki

Bartłomiej Ciepielewski
16.11.2020  14:12
Czternastka czeka
Czternastka czeka Fot: ROMSVETNIK/Shutterstock

Polscy kapłani nie mają powodów do narzekań. Płacą mniejsze podatki, zyskują na podwójnej waloryzacji emerytur, a czekają ich również nowe dodatki w postaci czternastek. Kto płaci za utrzymanie duchownych?

Emerytowani księża otrzymują świadczenia emerytalne z dwóch instytucji. Pierwsza, przysługująca wszystkim Polakom emerytura, dostarczana jest z ZUS-u. Drugą wypłatę przesyła Fundusz Kościelny, utrzymywany przez polskich podatników. Rocznie za ten fundusz Polacy płacą zawrotną kwotę, ponad 150 milionów złotych. Z roku na rok spływa tam coraz więcej pieniędzy.

Poza dwiema emeryturami na księży czekają dodatki takie jak trzynastki, czternastki, 500 plus dla osób niesamodzielnych, a także podwyżki emerytur w postaci drugiej waloryzacji. Księża zatem mają zapewniony raj na Ziemi.

Ile zarabia emerytowany ksiądz?

Wypłaty dla księży na emeryturze są wielką tajemnicą. Na wysokość kwoty wpływ ma wielkość parafii, miejsce posługi oraz to, ile ksiądz odłożył z zebranych na tacę pieniędzy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że bardziej wpływowi księża, co miesiąc zgarniają sumę kilkunastu tysięcy złotych. Przeciętny, emerytowany duchowny może liczyć na około 5 tysięcy złotych miesięcznie. Polscy seniorzy mogą jedynie pomarzyć o tak wielkim świadczeniu. Służba kapłańska to z pewnością opłacalny interes.

Zobacz także