18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alarm w rządzie

Księża narażają ludzi na ciężki przebieg Covid-19?!

09.06.2021  12:00
Szczepienia i księża
Szczepienia i księża Fot: Yeti studio/Shutterstock

Księża narażają Polaków na ciężki przebieg Covid-19? Takie spekulacje pojawiły się w Radzie Medycznej działającej przy premierze Mateuszu Morawieckim. Specjaliści nie mają wątpliwości, że w kościołach bywa niebezpiecznie, a mimo to latem nie zalecają utrzymania obostrzeń w świątyniach. 

Koronawirus w końcu realnie znajduje się w odwrocie. Od wielu dni liczba zakażeń w kraju się zmniejsza i wszystko wskazuje na to, że mamy szansę raz na zawsze pokonać pandemię. Działająca przy premierze Mateuszu Morawieckim Rada Medyczna trzyma rękę na pulsie i wciąż wychodzi z nowymi sugestiami - jak skutecznie walczyć z wirusem.

Po pierwsze specjaliści zalecają utrzymanie obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Przede wszystkim to właśnie tym, którzy zdecydowali się na szczepienie, zawdzięczamy odwrót pandemii. Jednakże aż 1/3 Polaków wciąż utrzymuje, że szczepić się nie zamierza, stąd rządzący szukają rozwiązania dla ich uporu.

Księża narażają wiernych na Covid-19?

Niestety, specjaliści zwracają uwagę również na to, że dużym problemem w kwestii promowania procedury szczepień - jest nastawienie księży. Niechętna postawa kleru nie zachęca zwłaszcza seniorów, którzy najmocniej powinni się chronić przed zakażeniem koronawirusem, z uwagi na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Wobec dość niechętnej postawy wobec szczepień części kleru, a nawet hierarchów, należy założyć, że procent osób niezaszczepionych w kościele będzie wyższy niż w populacji. W ogóle nie rozumiem podejścia części przedstawicieli Kościoła katolickiego do tej kwestii, bo w mojej ocenie brakuje jego jednoznacznego głosu za szczepieniami

- mówił dla PAP dr Szułdrzyński.

Stąd bierze się też kłopot z zaszczepieniem osób powyżej 80. roku życia, dla których księża są najczęściej najważniejszymi autorytetami. A to właśnie te osoby będą znów jesienią narażone na najcięższy przebieg COVID-19. To właśnie niezaszczepieni seniorzy mogą trafiać do szpitali i pod respirator

- dodał ekspert.

Ekspert ma tym samym wątpliwości, czy znoszenie obostrzeń również w kościołach to aby na pewno dobry pomysł? Od początku pandemii jednak to właśnie świątynie pozostawały najmniej dotknięte wszelkimi restrykcjami - w tym względzie raczej nic się nie zmieni. Czy słusznie? Oceńcie sami.

Czytaj także
Przeczytaj więcej