18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe plany rządu

Niedzielski wieszczy LOCKDOWN I PRZYMUS SZCZEPIEŃ DLA WSZYSTKICH

Emilia Waszczuk
30.12.2021  10:36
Minister zdrowia zapowiada obowiązkowe szczepienia DLA WSZYSTKICH
Minister zdrowia zapowiada obowiązkowe szczepienia DLA WSZYSTKICH Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Minister Zdrowia Adam Niedzielski straszy piątą falą koronawirusa i obowiązkiem szczepień. Jeśli pandemia znów się zaostrzy, obejmie on wszystkich dorosłych obywateli.

Czwarta fala pandemii powolutku słabnie, choć nie wiadomo do końca, czy nie jest to tylko poświąteczną ułudą. Stale mamy bowiem ogrom pacjentów w szpitalach, a Polacy umierają masowo z powodu COVID-19. Co gorsza, już wisi nad nami widmo kolejnego nawału koronawirusa, tym razem w dużo bardziej zaraźliwej, nieznanej jeszcze do końca wersji. Mutacja omikron opanowuje kolejne kraje i już wiadomo, że wymyka się szczepionkom oraz dotychczasowym metodom leczenia.

To oznacza, że zapowiadana piąta fala pandemii, może okazać się dużo większa i bardziej niebezpieczna, niż dotychczasowe. Minister zdrowia Adam Niedzielski już ostrzega przed zagrożeniem i przyznaje, że rząd rozważa różne warianty restrykcji. W tym pełen lockodwn.

Piąta fala. Niedzielski wieszczy obostrzenia

Wedle prognoz Ministerstwa Zdrowia, piąta fala pandemii koronawirusa rozpocznie się w Polsce już w styczniu. Wstępne przypuszczenia mówią o drugiej połowie, ewentualnie końcówce miesiąca. I tu pojawia się pierwsze straszenie. Minister zdrowia przyznaje bowiem, że nikt nie wie, jak tak naprawdę zachowa się omikron i czy jest wielkim zagrożeniem. Jeśli będzie zakażał masowo i wywoła falę hospitalizacji, trzeba będzie zaostrzyć przepisy pandemiczne. A może nawet wprowadzić twardy lockown.

Niczego nie można wykluczać. W tej chwili za mało wiemy na temat omikrona i jego charakterystyki jeśli chodzi o zakaźność i zjadliwość

- powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu ZET.
Polityk poinformował również, że rząd zaczyna rozważać scenariusz, w którym Polacy zostaną objęci obowiązkiem szczepienia przeciw COVID-19. Chodzi już nie o poszczególne grupy zawodowe, a o wszystkich obywateli. Warunek? - Jeśli będziemy mieli kryzys, którego jeszcze do tej pory nie mieliśmy w takiej skali możliwości odczuć, to narzędzia będą coraz szerzej stosowane - powiedział Adam Niedzielski.

Obowiązek szczepień. Kto następny?

Minister zdrowia przyznał, że w tej chwili rząd debatuje nad objęciem przymusem szczepień kolejnych grup. Na pierwszy ogień idą tu służby mundurowe, w dalszej kolejności rozważani są ponoć nauczyciele. Jeszcze na początku grudnia Ministerstwo Zdrowia informowało, że belfrów obowiązkowi szczepienia się, PiS podda w pierwszej kolejności - do pierwszego marca. Szybko z tego pomysłu zrezygnowali, ponoć jednak nadal leży on na tacy i ma być zrealizowany.

Trwa dyskusja z ministrem Czarnkiem, Błaszczakiem i Kamińskim. Myślę, że w drugiej kolejności będziemy się zajmowali służbami mundurowymi. Znalezienie rozwiązania, które zapewnia stabilność funkcjonowania służb jest nieco łatwiejsze. W przypadku szkół nieco trudniejsze. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, kiedy z dnia na dzień np. 10 proc. nauczycieli nie będzie mogło wykonywać swoich obowiązków ze względu na obowiązek szczepień

- powiedział Adam Niedzielski w Radiu ZET.