18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

TOPR ostrzega

Lawina porwała turystów. Koszmarne warunki w Tatrach

Bartłomiej Ciepielewski
29.12.2020  13:46
TOPR ma ręce pełne roboty
TOPR ma ręce pełne roboty Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER

Tatry pokrywa obecnie gruba warstwa śniegu. Mimo fatalnych warunków pogodowych, wielu turystów decyduje się na zwiedzanie. W niedzielę kilku wspinaczy porwała lawina.

Portal tatromaniak.pl poinformował o turystach, którzy podczas niedzielnej wspinaczki na Rysy przeżyli chwile grozy. Jednego z nich śnieżna masa porwała kilkaset metrów w dół.

Kilkadziesiąt metrów przed sobą widzieliśmy grupę 4-5 osób, którzy próbowali przebić się przez coraz głębszy śnieg, cieszyliśmy się, że torują nam drogę. W tym czasie nasz znajomy doszedł i wyprzedził nas o jakieś 2-3 metry, wtedy kątem oka zauważyłem lawinę i krzyki ludzi z góry - relacjonuje świadek.

Poszkodowani doznali licznych urazów oraz stłuczeń. Według relacji świadków, na śniegu widać było mnóstwo krwi. Najciężej ranny turysta najprawdopodobniej doznał urazu kręgosłupa.

Tłumy turystów w Tatrach

Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie odstraszają turystów. Nawet niedoświadczone osoby porywają się na ośnieżone, wymagające szlaki, nie posiadając żadnego sprzętu asekuracyjnego.

TOPR ostrzega przed bardzo silnym halnym oraz prosi turystów o pozostanie w domach. Obecnie w Tatrach obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego.

Czytaj także