18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat w polskich górach

Lawina w Tatrach, Akcja TOPR, osoby poszkodowane

Wojciech Kozicki
02.06.2021  16:54
Lawina w Tatrach, akcja TOPR, osoby poszkodowane
Lawina w Tatrach, akcja TOPR, osoby poszkodowane Fot: Pawel Murzyn/East News - zdjęcie ilustracyjne

Dramat w Tatrach. Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe informuje, że w rejonie Koziego Wierchu zeszła lawina. Niestety,  są osoby poszkodowane.

Lawina w Tatrach. Służby ratunkowe informują, że doszło do zejścia lawiny w rejonie masywu Koziego Wierchu. Pierwsze zgłoszenie do stanowiska kierowania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wpłynęło około godziny 13. Na miejsce wysłano śmigłowiec oraz ratowników.

Lawina w Tatrach, osoby poszkodowane, akcja TOPR

Zgodnie z komunikatem TOPR, w wyniku zejścia lawiny poszkodowane zostały dwie osoby. Obie zdołały się utrzymać na powierzchni podczas zejścia lawiny, a ratownicy dotarli do nich przed godziną 14:00. Sprawdzono zwały śniegu za pomocą specjalistycznych sond, by wykluczyć, czy lawina nie porwała innych osób.

Stan poszkodowanych był na tyle poważny, że obie osoby musiały zostać hospitalizowane. Jedna z nich krwawiła i była nieprzytomna, doznała urazu miednicy i uda, o czym powiedział jeden z ratowników na antenie TVN24.pl.

Poszkodowani turyści zostali zabrani śmigłowcem TOPR do szpitala specjalistycznego w Zakopanem. Tam przejdą odpowiednie leczenie – podaje Wirtualna Polska.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

Przypominamy, że w Tatrach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego. TOPR ostrzega, że  "pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach". Może dochodzić do samoistnego schodzenia lawin.

Lawina w Tatrach [WIDEO]