18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

fala porwała turystkę

W Tatrach zeszła pierwsza lawina! "Spod śniegu wystawała ręka" [WIDEO]

26.11.2019  14:01
W Tatrach zeszła pierwsza lawina! "Spod śniegu wystawała ręka" [WIDEO]
W Tatrach zeszła pierwsza lawina! "Spod śniegu wystawała ręka" [WIDEO] Fot: Shutterstock

W Tatrach, w rejonie Kotła pod Rysami, zeszła pierwsza w tym roku lawina śnieżna. Do sieci trafiło nagranie z akcji ratunkowej.

W ostatni weekend (23 listopada) w Tatrach zeszła pierwsza w tym roku lawina. Niestety, nie obyło się bez ofiar - potężna, śniegowa fala, porwała turystkę.

Do niebezpiecznego zjawiska doszło w okolicach Buli pod Rysami, po polskiej stronie Tatr. Na pomoc kobiecie ruszyli ratownicy ze Słowacji. Na szczęście udało się ją odnaleźć i - jak się okazało - ze stosunkowo niewielkimi obrażeniami (złamana noga), została śmigłowcem przewieziona do szpitala w Zakopanem.

Kobieta porwana przez śnieg została zrzucona wraz z lawiną około 300 metrów - podał TVN24. Szczęśliwie turystce udało się częściowo pozostać na powierzchni - spod śniegu wystawała jej ręka i głowa. Pomoc na miejsce wezwali świadkowie - również turyści.

Bardzo trudne warunki w Tatrach

Jak informuje TOPR, już teraz warunki w Tatrach są bardzo trudne i obowiązuje tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Od wysokości około 1600 m n.p.m. występuje śnieg oraz silne oblodzenia na szlakach. Dodatkową trudnością jest silny wiatr, przekraczający w porywach 70 km/h. Na niżej położonych szlakach występuje błoto, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej oraz na Ścieżce nad Reglami pomiędzy Doliną Chochołowską a Kościeliską

- czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin

- podaje z kolei TOPR.

W poniedziałek do sieci trafiło nagranie z akcji ratunkowej, sporządzone przez turystów. Grupa mężczyzn miała odnaleźć kobietę, wykopać ją ze śniegu i wezwać TOPR. Jako że śmigłowiec polskich służb był akurat w przeglądzie, turystce pomogli sąsiedzi ze Słowacji.

Przeczytaj więcej
Komentarze