18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Powstają nowe pieniądze

Lech Kaczyński pojawi się na banknotach! NBP przekazał szczegóły

10.04.2021  11:53
Lech Kaczyński pojawi się na banknotach
Lech Kaczyński pojawi się na banknotach Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Od listopada do sprzedaży trafi banknot kolekcjonerski z Lechem Kaczyńskim o nominale 20 zł. Informację o zaakceptowaniu nowego wzoru przekazał prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński.

Narodowy Bank Polski od lat emituje kolekcjonerskie banknoty i monety, zazwyczaj z okazji ważnych uroczystości lub wydarzeń. Teoretycznie są one pełnoprawnymi środkami płatniczymi, jednak w praktyce wartość wielu z nich jest o wiele wyższa. Na cenę wpływa liczba wydanych egzemplarzy oraz tworzywo, z jakiego wykonano pieniądze.

Lech Kaczyński trafi na banknot

Jak poinformował portal onet.pl, prezes NBP Adam Glapiński oświadczył, że w sobotę zaakceptuje i podpisze wzór nowego banknotu kolekcjonerskiego. 20-złotówka z podobizną Lecha Kaczyńskiego trafi do obiegu już w listopadzie.

Wzór banknotu jak na razie nie jest znany, ale w Internecie ruszyła już przedsprzedaż. Obecnie za 20-złotówkę z Lechem Kaczyńskim trzeba zapłacić ponad 200 złotych.

To nie pierwszy raz, kiedy Polacy będą mogli płacić podobizną Lecha Kaczyńskiego. Tragicznie zmarły prezydent widniał już na srebrnych monetach z 2010 roku. Zostały one wybite w celu upamiętnienia katastrofy z 10 kwietnia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej