18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szczere wyznanie

Wałęsa kandydatem na RPO? Były prezydent podjął decyzję

14.03.2021  15:16
Lech Wałęsa poparł kandydata na RPO
Lech Wałęsa poparł kandydata na RPO Fot: Adam STASKIEWICZ/East News

Lech Wałęsa został zapytany o możliwość objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Były prezydent przekazał jednoznaczną deklarację.

Politycy nadal nie mogą dojść do porozumienia w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie na stanowisku pozostaje Adam Bodnar, lecz jego kadencja wygasła ponad pół roku temu. Do tej pory podjęto trzy próby wyboru nowego rzecznika, wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.

Lech Wałęsa zostanie RPO?

Obecnie mówi się o dwóch potencjalnych kandydatach na RPO. Politycy Zjednoczonej Prawicy popierają kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego, natomiast osoby ze strony opozycji, widzą na tym stanowisku byłego posła PPS, Piotra Ikonowicza. Ostatnio sprawę skomentował Lech Wałęsa.

Piotr Ikonowicz to bardzo aktywny człowiek, działacz, wyciąga świetne wnioski z sytuacji. Byłby bardzo dobrym rzecznikiem. Tak jak ja stoi stronie biednych, pomaga im, Ikonowicz na rzecznika! - podsumował Wałęsa.

"Super Express" zapytał legendę "Solidarności" o to, czy sam zechciałby zostać Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Ja to za stary jestem już. Nie wiem, czy byłbym dobrym rzecznikiem. Skończyłem dwie kosy, 77 lat minęło, co ja teraz mogę - stwierdził były prezydent.

Kandydatury na RPO mogą być zgłaszane do 19 marca. Z ponownej walki o to stanowisko zrezygnowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka KO, Polski 2050 i Lewicy.

Czytaj także