18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mamy ratunek

Jest lek na koronawirusa. Remdesivir działa

18.05.2020  20:54
Jest lek na koronawirusa. Remdesivir działa
Jest lek na koronawirusa. Remdesivir działa Fot: Vikentiy Elizarov/Shutterstock

Lek na koronawirusa był chyba najbardziej upragnionym i wyczekanym medykamentem naszych czasów. W końcu mamy szansę za pomocą remdesiviru pokonać COVID-19. Nadszedł upragniony przełom w walce z pandemią!

Lek na koronawirusa od początku pandemii był tym, o czym wszyscy marzyliśmy zdecydowanie najbardziej. Na szczęście wreszcie doczekaliśmy się przełomu, który nie nadchodził tak koszmarnie długo. Remdesivir został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków jako specyfik działający na COVID-19.

W Polsce również testowano remdesivir - próbowano nim leczyć w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Dodatkowo, podobno już niedługo doczekamy się jeszcze większej liczby leków na Sars-CoV-2.

Lek na koronawirusa działa! Remdesivir nas uratuje

Remdesivir to już oficjalnie lek na koronawirusa. Z międzynarodowych badań wynika, że o 31 procent skraca on powrót do zdrowia chorych z Covid-19 w porównaniu z placebo. To właśnie m.in. sprawiło, że mógł zostać uznany za w pełni działający.

Guido Rasi, szef Europejskiej Agencji Leków, zapowiedział ponadto, że przyspieszone zostanie tempo rejestracji innych substancji, które mogą być przydatne w leczeniu zakażenia koronawirusem. Wszystkie bazują na przeciwciałach monoklonalnych, które mają blokować działanie wirusa. To w rezultacie będzie w stanie uratować życie wielu chorym. 

W poznańskim szpitalu nie każdy pacjent może być leczony remdesivirem. Lek stosuje się na razie tylko w najcięższych przypadkach przebiegu COVID-19. Osoby, które lżej przechodzą zakażenie, otrzymują arechin, lek przeciwmalaryczny, który przez lata stosowany był m.in w leczeniu reumatologicznym. On również jest całkiem skuteczny w leczeniu koronawirusa.

Medycy, by zwiększyć skuteczność terapii, najczęściej łączą arechin z lekami antyretrowirusowymi, stosowanymi m.in. w leczeniu wirusa HIV. Widać, że w końcu zaczynamy radzić sobie z sytuacją, która jeszcze parę miesięcy temu nas przerastała. 

To najlepsze, możliwe wieści!

Przeczytaj więcej
Komentarze